Acasă Sport CSU Politehnica Timișoara și-a luat revanșa în fața celor de la...

CSU Politehnica Timișoara și-a luat revanșa în fața celor de la Dinamo Călărași

Echipa de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a ieșit câștigătoare din meciul care a contat pentru etapa a XXI-a din Liga Națională și în care a întâlnit formația Dinamo Călărași. Sâmbătă, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, alb-violeții au reușit să-și ia revanșa pentru înfrângerea din tur în fața echipei din Călărași. Cu cele două puncte adjudicate elevii antrenați de Nedeljko Vuckovic au urcat pe locul șapte în clasamentul întrecerii interne. Impulsionați de jocurile bune făcute în meciurile anterioare împotriva echipelor CS Caraș-Severin și HC Odorhei, timișorenii s-au luptat tot meciul pentru victorie, și, la capătul celor 60 de minute de joc, gruparea timișoreană s-a văzut victorioasă, scorul final fiind 33-30 pentru alb-violeți. Chiar dacă a început mai slab înfruntarea, Politehnica nu a lăsat ca diferența să crească semnificativ în contul echipei oaspete, bănățenii reușind să intre la cabină în avantaj, scorul indicat de tabelă după primele 30 de minute fiind 17-16.Startul actului secund a aparținut formației gazdă, care, grație jocului foarte bun făcut de internaționalii Fenici și Stan, a mărit diferența de pe tabelă la trei goluri. Dinamo nu a mai reușit să prindă din urmă Politehnica și singura enigmă a partidei a rămas scorul final, Poli fiind sigură de victorie. Scorul final al meciului dintre Politehnica Timișoara și Dinamo Călărași a fost 33-30 pentru gruparea alb-violetă, care a urcat pe șapte în Liga Națională și a reînceput să spere la o calificare pe un loc de cupe europene. Stan, cu șapte reușite, urmat de Timofte și Mrakic, cu câte șase goluri, au foste cei mai providențiali marcatori ai echipei de pe Bega. După partida de sâmbătă, întrecerea internă a intrat în vacanță, de vină fiind programul echipei naționale a României, astfel că următoarea etapă din Liga Națională va avea loc pe 22 aprilie.