Acasă Actualitate Cupa Euroregiunii DKMT la înot masters – la a doua ediţie

Cupa Euroregiunii DKMT la înot masters – la a doua ediţie

În acest weekend, la Timişoara a avut loc Cupa Euroregiunii DKMT la înot masters, ediţia din acest an fiind una omagială, dedicată lui Hansi Niemershein, membru al clubului de Înot Masters Timişoara. Concursul organizat sub egida Direcţiei pentru Sport a Judeţului Timiş a strâns la linia de start 52 de sportivi, din care 12 femei şi 40 de bărbaţi. Concurenţii au provenit de la mai bine de 8 cluburi de înot masters din ţară dar şi din ţara vecină, Ungaria. Concurenţii au fost împărţiţi pe categorii de vârstă începând de la 25 de ani. Cel mai în vârstă participant a fost un bărbat de 83 de ani, fapt ce demonstrează că înotul poate fi practicat la orice vârstă. Clubul de Înot Masters Timişoara a fost reprezentat de 20 de înotători, din care 5 femei şi 15 bărbaţi. Clubul timişorean de înot a câştigat prin sportivii săi nu mai puţin de 60 de medalii la probele individuale. Înotătorii timişoreni au urcat de 29 de ori pe locul I, de 21 de ori pe locul doi, iar pe poziţia a treia au terminat de 10 ori. Cel mai activ sportiv a fost Iustin Tebenszki, care a participat la 6 probe individuale, câştigând tot atâtea medalii. Ca o premieră pentru acest tip de sport, pe lângă probele clasice de înot, s-a organizat o probă de echipe dedicată familiilor, numită ştafeta „două generaţii”, formată dintr-un părinte şi copilul său. Echipa timişoreană formată din Oana şi Mihai Liseţchi au obţinut locul II la ştafeta „două generaţii”.