Acasă Actualitate Handbalistele bănăţene – două victorii din două meciuri

Handbalistele bănăţene – două victorii din două meciuri

Echipa de handbal feminin Universitatea Timişoara a reuşit să învingă în meciul din cadrul etapei a doua a Diviziei A la handbal  feminin formaţia CSM Sfântul Gheorghe. În partida disputată în acest weekend în sala „Constantin Jude” din Timişoara, bănăţencele s-au impus cu scorul de 33-31 în faţa handbalistelor din Sfântul Gheorghe. Elevele lui Tiberiu Puta au început partida încrezătoare în victorie şi s-au instalat repede la conducere. Bănăţencele au condus şi la şapte goluri diferenţă în prima repriză, însă handbalistele din Sfântul Gheorghe au reuşit să micşoreze din diferenţă până la pauză, datorită în primul rând pe relaxarea handbalistelor bănăţene. La pauză, avantajul a fost de partea timişorencelor, scorul fiind 17-15. A doua parte a partidei a debutat ca şi prima, cu handbalistele bănăţene atacând şi reuşind să înscrie gol după gol. Diferenţa pe tabelă a crescut treptat, jucătoarele timişorence distanţându-se chiar şi la 9 goluri de adverasre. Antrenorul Universităţii Timişoara a rulat întreg lotul disponibil pentru această partidă, decizie care a afectat jocul bănăţenelor. Handbalistele din Sfântul Gheorghe s-au apropiat din ce în ce mai mult de timişorence, însă acestea au reuşit din cele din urmă, şi cu puţin noroc, să termine triumfătoare meciul. Aşadar, Universitatea Timişoara a învins pe CSM Sfântu Gheorghe cu scorul de 35-31. Cele mai bune marcatoare din tabăra timişoreană au fost Adriana Ghilea, cu 9 reuşite şi Ornela Cluci cu 5 goluri. În urma acestei victorii, Universitatea Timişoara urcă pe locul doi în clasamentul Diviziei A, cu 2 victorii din tot atâtea partide. Lipsa de concentrare pe care handbalistele bănăţence au avut-o pe finalul celor două reprize a fost sesizată de antrenorul Tiberiu Puta, care a declarat că este mulţumit de jocul echipei, însă nu înţelege de ce elevele sale nu se pot concentra pe întreaga durată a partidei. Următorul meci de campionat pentru Universitatea Timişoara va avea loc pe 26 septembrie, când studentele timişorence vor face deplasarea la Râmnicu Vâlcea, unde vor disputa etapa a treia cu echipa din localitate.