Acasă Sport Echipa de gimnastică – juniori I a Lugojului, campioană națională

Echipa de gimnastică – juniori I a Lugojului, campioană națională

Un nou rezultat remarcabil pentru școala lugojeană de gimnastică artistică. Ambele echipe, reprezentând CSȘ Lugoj și CSM Lugoj, au urcat pe podium la Campionatul Național pe Echipe al juniorilor I și II, la gimnastică artistică masculină, competiție care a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute, la Ploiești. La juniori I, nivel 5, echipa CSM Lugoj (formată din gimnaști de la Clubul Sportiv Municipal și Clubul Sportiv Școlar) a urcat pe prima treaptă a podiumului, câștigând titlul de campioană națională, cu 211,300 puncte.  Echipa CSM Lugoj, formată din gimnaștii Norbert Mihai Marcu,  Daniel Cristian Șerban, Flavius Sebastian Borca și Raul Valentin Standolariu, a fost urmată pe podium de formațiile CSA Steaua București (cu 182,900 puncte) și CSM Reșița (170,150 puncte). La juniori II, nivel 3, echipa CSȘ Lugoj, formată din Raul Ceclan, Dorin-Cristian Opriş, Cristian-Andrei Olteanu și David-Mihail Ene, s-a clasat pe locul 2, cu 187,450 de puncte. Primul loc a fost ocupat de CSȘ Sibiu, cu 198,800 puncte, iar pe locul 3 s-a clasat CSA Steaua București, cu 181,150 puncte. La individual compus, Zeno Darius Kiss  (CSȘ Lugoj) s-a clasat pe primul loc în concursul juniorilor II, nivel 4, cu 62,450 puncte, iar Daniel Cristian Șerban (CSM Lugoj) s-a situat pe locul 3, la juniori I, nivel 5, cu 72,800 puncte. Sportivii lugojeni sunt pregătiți de antrenorii Adrian Meleancă și Tiberiu Cizmadia. La competiție au participat 43 de gimnaști, de la 11 cluburi: CSM Lugoj, CSA Steaua, CSȘ Sibiu, CSȘ Lugoj, CSȘ Dinamo, CSȘ Buzău, CSȘ Gloria Arad, CSȘ Reșița, CSM Reșița, CS Dinamo și CSȘ Gloria Arad.