Acasă Sport Eşec în prima etapă de play off

Eşec în prima etapă de play off

Prima etapă din play off-ul DNS la rugby a adus o înfrângere pentru rugbyştii de la "Universitatea de Vest" Timişoara. CSM Ştiinţa Baia Mare, campionii României la rugby, au fost nevoiţi să se întrebuinţeze serios pentru a învinge echipa bănăţeană, care este campioana Europei Centrale. Partida s-a desfăşurat pe o ploaie măruntă, care a durat aproape  toată durata primei reprize. Rugbiştii timişoreni au început bine jocul şi au reuşit să obţină, în minutele 5 şi 13, două lovituri de pedeapsă, pe care Fântânaru le-a ratat. După începutul bun al timişorenilor, formaţia maramureşeană începe să atace şi marchează primul eseu în minutul 15. Transformarea este ratată şi scorul este 0-5. Formaţia oaspete mai reuşeşte să puncteze un eseu şi o transformare, iar scorul devine 0-12. Acesta este şi rezultatul cu care se termină prima repriză. Partea secundă începe în nota de dominare a oaspeţilor, care reuşesc nu mai puţin de patru eseuri. Rugbyştii bănăţeni reuşesc punctele de onoare în urma unei lovituri de pedeapsă, transformată de Fântânaru. Partida se încheie astfel cu înfrângerea fără drept de apel a timişorenilor, cu scorul de 3-36. Antrenorul bănăţenilor, Cosmin Cioriciu, a declarat, la sfârşitul partidei, că rezultatul a fost unul previzibil. Rugbyştii bănăţeni au făcut faţă cu bine echipei campioane, în prima parte a meciului, dar treptat au cedat, fiind nevoiţi să se recunoască învinşi. Dorinţa de a realiza un rezultat pozitiv, care să aducă măcar punctul bonus defensiv timişorenilor, s-a putut vedea la jucătorii bănăţeni doar în primele 15 minute ale jocului. Finalul meciului a adus 5 puncte echipei vizitatoare, gazdele fiind nevoite să se mulţumescă doar cu speranţă că se vor revanşa în finala Cupei Europei Centrale, în care cele două cluburi care au evoluat azi la Timişoara vor fi din nou faţă în faţă, pe 5 iunie, la Budapesta.