Acasă Sport FC Timişoara II a ieşit din Cupa României

FC Timişoara II a ieşit din Cupa României

Meciul din manşa a patra a Cupei României la fotbal a adus faţă în faţă pe FC Timişoara II şi pe ACU Arad. În meciul de marţi, ce a avut loc în Timişoara, pe stadionul „Ştiinţa”, echipa bănăţeană nu a reuşit să se impună în faţa echipei de ligă secundă din Arad. ACU Arad a început tare meciul şi a reuşit să deschidă scorul datorită experienţei mai mari a propriilor jucători. Scorul la pauză a fost de 1-0 pentru cei din Arad. Timişorenii au reuşit să iasă de la cabine mai motivaţi şi au reuşit să egaleze, în urma unei lovituri de pedeapsă, după ce au atacat pe întreg parcursul reprizei secunde. Drept urmare, partida a ajuns în prelungiri. Cum şi cele două reprize suplimentare s-au încheiat fără gol, au urmat penalty-urile. Din păcate pentru timişoreni, norocul nu a fost cu ei, FC Timişoara II ratând două din cele cinci lovituri de pedeapsă. După cum a declarat şi antrenorul bănăţenilor, Cosmin Petruescu, lipsa de concentrare şi experienţa mai mică a timişorenilor au fost principalele motive pentru care FC Timişoara II a pierdut confruntarea împotriva arădenilor. În schimb, tehnicianul arădenilor, Alexandru Ţamboi, este mulţumit de rezultat şi recunoaşte că meciul nu a fost uşor, timişorenii reuşind să pună probleme serioase defensivei arădene.