Acasă Sport FC Timişoara speră încă la calificare

FC Timişoara speră încă la calificare

FC Timişoara a pierdut la limită partida de Europa League contra englezilor de la Manchester City, cu scorul de 0-1. Englezii nu au forţat, însă au reuşit să plece învingători de pe arena “Dan Păltinişanu” datorită valorii ridicate a jucătorilor grupării engleze. Elevii lui Vladimir Petrovic au tratat partida serios, au încercat să scoată măcar un rezultat de egalitate, dar din păcate pentru cei 30.000 de spectatori prezenţi la meci, FC Timişoara s-a recunoscut înfrântă. Cu toate acestea, speranţele pentru un rezultat bun în meciul retur sunt mari în rândul echipei bănăţene. Căpitanul timişorenilor, Dan Alexa, crede bănăţenii încă mai pot spera la calificare, deşi prima şansă aparţine englezilor. Cosmin Contra s-a declarat mulţumit de jocul din prima repriză al echipei şi pune înfrângerea pe seama căderii fizice a timişorenilor din repriza secundă. “Guriţă” are încredere în şansele de califiacre ale alb-violeţilor, dar recunoaşte că acestea sunt totuşi minime. Patronul bănăţenilor, Marian Iancu, s-a declarat mulţumit de jocul bănăţenilor. Iancu vrea ca echipa să joace un fotbal ofensiv în meciul retur, pentru că oricum timişorenii nu mai au ce pierde. Boss-ul bănăţenilor este mulţumit de arbitrajul centralului german, însă crede că FC Timişoara putea să beneficieze de o lovitură de pedeapsă la acţiunea lui Zicu din ultimele minute ale partidei. Tehnicianul bănăţenilor, Vladimir Petrovic, s-a declarat mulţumit de jocul echipei sale. Petrovic a spus că egalul era un rezultat echitabil. Antrenorul este optimist pentru meciul retur din Anglia, şi compară echipa bănăţeană cu Mypa, echipă care era considerată outsider, şi cu toate acestea a înscris trei goluri echipei bănăţene.

Urmează meciul cu Brăneşti

Oficialii bănăţeni au pus în vânzare biletele de intrare pentru meciul FC Timişoara-Victoria Brăneşti din etapa a cincea din Liga I. Preţul unui bilet este de 8 lei la peluza nord, 10 lei la peluza sud, 15 lei la tribunele I şi II, 25 de lei la tribuna 0, 200 de lei la loje şi 250 de lei la zona VIP. Partida dintre FC Timişoara şi Victoria Brăneşti are loc duminică, 22 august, cu începere de la ora 22.00.