Festivalul Inimilor 2022 a ajuns la ediția cu numărul 31 și se va desfășura în locul știut și mult îndrăgit de iubitorii de folclor, în Parcul Rozelor Timișoara, în perioada 6 – 10 iulie.
Se anunță participarea ansamblurilor din 11 țări de pe toate continentele, dar și a nenumăratelor ansambluri folclorice din România.
Programul complet al Festivalului Inimilor 2022
6 iulie-2 august, Casa de Cultură a Municipiului Timișoara: Les Danses du Monde/Dansurile lumii, expoziție foto François Guénet
1-31 iulie, Podul Michelangelo: Inimile Timișoarei, expoziție foto Claudia Tănăsescu
Miercuri, 6 iulie, de la ora 19:30, prezintă: Felicia Stoian și Florin Mihoc
Ansamblul „Ghiocelul”, Giroc
Ansamblul Profesionist „Banatul”, Timișoara
Ansamblul Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”, Sibiu
Ansamblul „Timișul”, Timișoara
Joi, 7 iulie, prezintă: Roxana Morun și Florin Mihoc
18.30 Parada portului popular pe traseul Piața Libertății – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor
19.30 Ceremonia de deschidere a festivalului
Spectacol susținut de:
Ansamblul „Timișul”, Timișoara
Ansamblul „Armenișana”, Armeniș
Ansamblul „Cununa Timișului”, Ghiroda
Ansamblurile reunite de dansuri șvăbești „Hatzfelder Pipatsche/Jimbolia, Billeder Heiderose/Biled, Groβ Jetscha/Iecea Mare, Banater Musikanten, Timișoara”
Ansamblul „Aranira”, Italia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
Ansamblul „Bihorul”, Oradea
Ansamblul „Vila”, Serbia
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul „Zekartan”, Georgia
Ansamblul Profesionist „Maria Tănase”, Craiova
Vineri, 8 iulie, ora 19:30, prezintă: Doriana Talpeș și Florin Mihoc
Ansamblul „Lugojana”, Lugoj
Ansamblul „Sveti Sava”, Sânnicolau Mare
Ansamblul „Zestrea Gugulanilor”, Caransebeș
Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
Ansamblul „Mladost”, Timișoara
Ansamblul „Doina Timișului”, Timișoara
Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
Ansamblul „Vila”, Serbia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic
Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres ”, Peru
Ansamblul Profesionist „Mureșul”, Târgu Mureș
Sâmbătă, 9 iulie, ora 19:30, prezintă: Daniela Băcilă și Florin Mihoc
Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
Ansamblul „Eszterlanc”, Timișoara
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic
Ansamblul „Aranira”, Italia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Ivan Goran Kovačić”, Croația
Ansamblul „Zekartan”, Georgia
Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres”, Peru
Ansamblul Profesionist „Kolo”, Serbia
Duminică, 10 iulie, ora 19,30, prezintă: Tania Stavilă Țunaș și Florin Mihoc
Ansamblurile reunite de dansuri șvăbești „Hatzfelder Pipatsche/Jimbolia, Billeder Heiderose/Biled, Groβ Jetscha/Iecea Mare, Banater Musikanten/Timișoara”
Ansamblul „Pusta Banatului”
Ansamblul „Aranira”, Italia
Școala de dans „Marius și Maria Ursu”, Timișoara
Ansamblul „Bokreta”, Timișoara
Ansamblul Group of Kastoria „Myisis”, Grecia
Ansamblul „Hasad”, Turcia
Ansamblul „Vila”, Serbia
Ansamblul „Perύ ritmos y costumbres ”, Peru
Ansamblul „Siemianowice”, Polonia
Ansamblul Profesionist „Trakia”, Bulgaria
Ansamblul „Zekartan”, Georgia
Ansamblul „Grupo Folklorico Alianza”, Mexic.