Acasă Sport Gabriela Nicola a mai făcut „un pas” spre… Londra 2012

Gabriela Nicola a mai făcut „un pas” spre… Londra 2012

Sportiva de la Clubul Sportiv al Handicapaţilor Fizic „Maraton’93” Lugoj a câştigat medalia de argint la un turneu în Costa Rica
Reprezentativa de tenis de masă a României, formată din Gabriela Constantin (OK Bucureşti), Gabriela Nicola (CSHF Maraton ’93 Lugoj).  Dacian Makszin şi Petru Ifrosa (CCSH Lamont Cluj), a participat la cea de-a doua ediţie a Cupei „Costa Rica” la tenis de masă pentru persoanele cu dizabilităţi. Competiţia, desfăşurată la începutul lunii august, în oraşul San Jose din Costa Rica, a reunit 91 de sportivi din 15 ţări. Sportiva de la Clubul Sportiv al Handicapaţilor Fizic „Maraton ’93” Lugoj a câştigat două meciuri, contra reprezentantelor Mexicului şi Canadei, fiind învinsă, în finala clasei 8, de către reprezentanta Japoniei. Astfel, Gabriela Nicola a câştigat medalia de argint, la fel ca şi echipa feminină a României (Gabriela Nicola şi Gabriela Constantin), care a pierdut în final în faţa echipei combinate Canada-Japonia. „Cupa Costa Rica a fost un turneu foarte bine organizat, cu un nivel mult peste aşteptări. Toţi jucătorii de top din America Latină au fost prezenţi, iar echipa României s-a comportat extrem de onorabil, întorcându-se cu o medalie de aur, trei de argint şi două de bronz. Acesta a fost încă un pas hotărâtor pentru calificarea la Jocurile Paralimpice de la Londra, din anul 2012.  Membrii echipei României sunt conştienţi de competiţia acerbă la nivel mondial pentru aceste calificări, dar sunt hotărâţi să lupte pentru a-şi împlini visul”, ne-a declarat Dorina Vărgatu, preşedinta CSHF „Maraton’93” Lugoj.