Acasă Sport Ghinion pentru rugbyștii bănățeni, în meciul contra Steaua

Ghinion pentru rugbyștii bănățeni, în meciul contra Steaua

Etapa a doua a SuperLigii la rugby a adus o nouă înfrângere pentru UCM MVT Universitatea de Vest Timișoara, jucătorii antrenați de Alexandru Domocoș pierzând, în ultimele secunde, partida contra celor de la Steaua București. Tehnicianul bănățenilor a făcut tot posibilul să-și motiveze jucătorii, pentru a trece peste insuccesul din etapa treută, contra celor de la Farul Constanța. Echipa timișoreană i-a avut în teren, în partida din capitală, pe Fercu Catalin, Lemnaru Madalin, Iftode Andrei, Stamatin Bogdan, Bizo Gheorghe, Conache Gabriel, Zaiba Raul Rus, Vasile (C), Bradu Bogdan, Tanase Laurentiu, Drenceanu Marian, Preutescu Lucian, Chiroiu Cosmin, Tarus Alexandru și Nacuta Claudiu. Galben-albaștrii au început partida bine, reușind să surprindă vicecampioana din București, în mai multe faze. Primele puncte ale partidei au fost reușite de oaspețI, care au marcat în urma unei lovituri de pedeapsă. Bănățenii au reușit prin Conache să marcheze primul eseu al întâlnirii, însă echipa care a condus ostilitățile a fost tot cea stelistă. Prima repriză s-a încheiat cu formația gazdă în avantaj, timișorenii nereușind să oprească forcing-ul bucureștenilor. După pauză, elevii lui Alexandru Domocoș intră tare în meci, marcând o lovitură de pedeapsă, la un minut de la startul reprizei secunde. Bănățenii au forțat, iar eseurile lui Makapelu și ale lui Rus au adus formația timișoreană în avantaj. Cu doar un sfert de oră înainte de finalul partidei, galben-albaștrii reușiseră să recupereze 13 puncte și, mai mult, conduceau la patru puncte vicecampioana Steaua. Partida părea că se va termina cu victoria oaspeților, însă timișorenii au încasat, în utlimele minute de joc, un eseu, lucru care a dus victoria echipei din capitală. Scorul final al meciului dintre Steaua București și RCM MVT Timișoara a fost 29-28, timisorenii pierzând din nou la un punct diferență și răman în cont cu două puncte bonus.