Acasă Sport HC Caraș Severin – înfrângere la cinci goluri în ultima etapă

HC Caraș Severin – înfrângere la cinci goluri în ultima etapă

Formația de handbal masculin HC Caraș-Severin a pierdut meciul din cadrul etapei a treia a Ligii Naționale, elevii antrenați de Gligore Czari fiind învinși de formația Dinamo București, într-o partidă ce a avut loc la Călărași, team-ul bucureștean disputându-și meciurile de acasă în afara capitalei. Cu toate că veneau după o victorie entuziasmantă împotriva uneia dintre pretendentele la titlu de anul acesta, HC Odorhei, handbaliștii bănățeni nu au izbutit din nou același joc bun și au fost nevoiți să se declare învinși la capătul celor 60 de minute de joc împotriva celor de la Dinamo. Inceputul partidei a aparținut formatiei bănățene care s-a dus la 4-1 în minutul 6, grație evolutiei bune a lui Petrea. După un time-out bine ales, bucureștenii au revenit în joc și au recuperat diferența de pe tabelă, reușind chiar să preia conducerea pe finalul primei părți. Sfârșitul de repriză a fost dezastruos pentru cărășeni, aceștia reușind să marcheze un singur gol în ultimele 10 minute ale primei părți, astfel că scorul după primele 30 de minute de joc a fost 16-10 în favoarea dinamoviștilor. Scenariul s-a repetat și în actul secund, când echipa gazdă a forțat desprinderea, reușind să se distanțeze și la 12 goluri în fața echipei bănățene. Când mai erau de disputat 15 minute de joc, team-ul reșițean a dat semne de revenire, izbutind să marcheze șapte goluri și să primească doar unul în decurs de 10 minute. Cu toate că au sperat măcar la un rezultat de egalitate, handbaliștii lui Czari nu au putut recupera diferența de pe tabelă, astfel că, la finalul partidei scorul a fost 33-28 în favoarea echipei Dinamo București. Așadar, HC Caraș Severin a bifat cel de-al doilea eșec al sezonului, clasându-se acum pe locul 11 cu două puncte acumulate. În etapa viitoare, programată sâmbătă, 24 septembrie, HC Caraș-Severin va da piept formației Universitatea Suceava, echipa moldavă având zero la capitolul înfrângeri în acest sezon, clasându-se astfel pe poziția a patra în calasmentul Ligii Naționale.