Acasă Sport HCM Politehnica a condus liderul, dar a pierdut meciul

HCM Politehnica a condus liderul, dar a pierdut meciul

Lupta pentru supravieţuirea în Liga Naţională continuă pentru echipa CSU Politehnica Timişoara, deşi bănăţenii au mai pierdut o şansă de a strânge puncte, fiind învinşi în meciul din deplasare contra echipei Farul Constanţa. Antrenaţi de noul tehnician Nedelijko Vuckovic, care i-a luat locul săptămâna trecută lui Otto Hell, handbaliştii bănăţeni au înfruntat, în etapa a XVIII-a din Liga Naţională, echipa aflată pe prima poziţie în campionat, Farul Constanţa, şansele la un rezultat pozitiv fiind foarte scăzute pentru formaţia bănăţeană, care în ultimele opt meciuri jucate nu a obţinut niciun punct. Cu toate acestea, alb-violeţii au pornit determinaţi partida de la malul mării, reuşind să surprindă în unele momente formaţia constănţeană. Bănăţenii au jucat un handbal îndrăzneţ şi, profitând şi de relaxarea echipei oaspete, au reuşit să conducă formaţia din Constanţa. Avantajul timişorenilor a fost şi de trei goluri, însă la pauză, echipa care a condus a fost cea constănţeană. Repriza secundă a început de la scorul de 15-12 pentru gazde. Timişorenii nu au cedat şi s-au menţinut în spatele constănţenilor atât cât să îi facă pe aceştia să-şi dea seama că partida este departe de a fi câştigată. Cu toate că atacul alb-violeţilor a mers bine, apărarea echipei gazdă a reuşit să închidă mai mult din spaţii în repriza secundă, astfel că avantajul pe tabelă a rămas de partea constănţenilor. La fianlul celor 60 de minute, tabela indica scorul de 30-24 pentru Farul Constanţa, Politehnica bifând cea de-a 14-a înfrângere din acest sezon. Cel mai bun maractor din tabăra timişorenilor a fost interul Alexandru Şimicu, jucătorul marcând de patru ori, acesta fiind urmat pe lista marcatorilor de Stan, Gălan şi Nagy, fiecare cu câte trei goluri. Următoarele meciuri sunt cruciale pentru formţia din Timişoara, bănăţenii întâlnind două echipe contracandidate la evitarea retrogradării.