Acasă Sport În sfârşit, victorie pentru rugbyştii timişoreni

În sfârşit, victorie pentru rugbyştii timişoreni

După un sezon amar, cu înfrângeri pe linie, rugbyştii bănăţeni au reuşit prima victorie din actuala ediţie a play-off-ului DNS. Victoria a fost obţinută împotriva echipei Dinamo Bucureşti, într-un meci care s-a jucat sâmbătă, pe o vreme nefavorabilă, care i-a obligat pe jucătorii ambelor echipe să depună eforturi substanţiale. Partida de pe terenul Electromotor din Timişoara a fost tranşată încă din prima repriză de timişoreni. Elevii lui Cosmin Cioriciu încep în forţă partida şi reuşesc să culce balonul în jumătatea adversă în primele cinci minute de joc. Rugbyştii bănăţeni forţează în permanenţă, simţind că victoria le aparţine în această partidă. Bănăţenii reuşesc încă două eseuri în prima repriză, ducând scorul la 17-10, scor înregistrat şi la pauză. Repriza secundă a fost una de menţinere a avantajului pentru bănăţeni, bucureştenii nereuşind să depăşească apărarea de „fier” a timişorenilor. Fluierul de final al arbitrului a adus fericirea în tabăra rugbyştilor bănăţeni, aceştia obţinând victoria împotriva formaţiei Dinamo Bucureşti. Victoria contra celor de la Dinamo nu a fost întâmplătoare, rugbyştii bănăţeni fiind într-un progres constant, jucând din ce în ce mai bine pe finalul play-off-ului. Managerul bănăţenilor, Dănuţ Borzaş, şi-a felicitat elevii după victoria obţinută şi a spus că şi în partida tur, timişorenii puteau câştiga dacă arbitrii nu o ajutau pe Dinamo. Etapa a doua a play off-ului Diviziei Naţionale s-a terminat, echipele calificate în faza semifinalelor DNS fiind Ştiinţa Baia Mare, Steaua Bucureşti, RCJ Farul Constanţa şi Dinamo Bucureşti. Pentru RCM „U” Timişoara a mai rămas partida restantă contra echipei CS Universitatea „Vasile Goldiş” Arad, partidă ce poate fi câştigată, având în vedere jocul arătat de bănăţeni contra formaţiei Dinamo.