Acasă Sport O nouă victorie pentru piloţii motociclişti de la C.S. Dumbrăviţa, pe circuitul...

O nouă victorie pentru piloţii motociclişti de la C.S. Dumbrăviţa, pe circuitul Las Vegas Arad

Piloţii motociclişti de la C.S. Dumbrăviţa au urcat din nou pe podium la Arad, unde, în acest week-end, s-a desfăşurat etapa a II-a din Campionatul Naţional  de Supermoto 2011, pe circuitul Las Vegas, pe o vreme capricioasă.

Vlad Neaga (11 ani), Bogdan Covaci (16 ani) şi  Ionuţ Laurenţiu Ciurescu (18 ani) au continuat seria victoriilor la indigo, începută cu o lună în urmă.

Vlad Neaga a urcat pe prima treaptă a podiumului la categoria Juniori Supermoto, clasa 85 cc., pe motocicleta Honda CR 85. În formă excelentă, câştigând ambele manşe, el a obţinut  victoria detaşat, distanţându-se cu lejeritate de al doilea pluton de concurenţi.

Tot pe prima treaptă a podiumului a urcat şi Ionuţ Laurenţiu Ciurescu, care a câştigat secţiunea  Scutere până la 70 cc., pe o Yamaha Aerox. De aceasta dată, scuterul său bine pregătit nu i-a pus nicio problemă tehnică, aşa cum se întâmplase anterior în calificări.

Folosindu-se de experienţa etapei trecute, debutantul Bogdan Covaci a terminat al treilea cursa, la categoria Supermoto 3, pe Honda CR F 250. A făcut o cursă frumoasă, alături de piloţi cu multă experienţă, iar pregătirea intensă din ultima lună şi-a arătat roadele.