Acasă Sport Poli Timişoara şi-a luat revanşa în amicale

Poli Timişoara şi-a luat revanşa în amicale

Politehnica Timişoara a jucat la sfârşitul săptămânii trecute meciul cu numărul doi de la revenirea din Austria în compania celor de la FC Bihorul Oradea. Partida jucată vineri pe arena „Dan Păltinişanu” din Timişoara nu a stârnit atracţia fanilor viola, căldura de la ora disputării meciului fiind una prea mare pentru a atrage un număr mare de spectatori la stadion. Echipa antrenată de Duşan Uhrin Jr. a pierdut primul meci jucat în compania echipei orădene cu scorul de 3-1, astfel că, în meciul de vineri, fotbaliştii timişoreni au fost motivaţi de luarea revanşei, mai ales că echipa din Oradea este sub cea bănăţeană din punct de vedere valoric. Partida s-a jucat într-o atmosferă aparte, atenţia întregului staff timişorean fiind îndreptată către decizia pe care TAS-ul o va lua luni, în privinţa acordării licenţei de participare în Liga I. Tehnicianul ceh al timişorenilor anunţase săptămâna trecută că la acest meci va alinia echipa pe care se va baza din sezonul următor, încercând astfel să omogenizeze primul 11 înaintea startului întrecerii interne. Aşadar, sub privirile a peste 100 de suporteri viola, Uhrin a aliniat o echipă formată din Pantilimon, Luchin, Ghionea, Scutaru, Sepsi, Curtean, Tameş, Bourceanu, Ricketts, Goga şi Nikolic. Meciul a debutat cu echipa oaspete atacând, iar după cum era de aşteptat, marile ocazii de gol au aparţinut Politehnicii. Ricketts a dat startul ratărilor din tabăra bănăţenilor în minutul 6, fiind urmat 10 de minute mai târziu de Nikolic şi Goga. Ab-violeţii au dominat copios prima parte a înfruntării, însă, la pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, Goga şi Nikolic ratând golul în minutele 39 şi 41. În actul secund, tehnicianul ceh al bănăţenilor i-a introdus pe Iovan, Rocha, Popa, Axente şi Zăgrean. Poli a continuat seria ratărilor şi în actul secund, protagoniştii principali fiind canadianul Ricketts şi Goga. Golul a venit în cele din urmă în poarta orădenilor, golul bănăţenilor fiind înscris de Goga printr-un şut din careul mic. După deschiderea scorului, ritmul de joc s-a mai potolit, ambii tehnicieni făcând mai multe schimbări care şi-au pus amprenta pe desfăşurarea partidei. Până la fluierul de final nici o echipa nu a mai reuşit să înscrie, astfel că, scorul a fost 1-0 pentru Politehnica Timişoara, echipa bănăţeană reuşind să-şi ia revanşa pnetru înfrângerea din primul meci de la Oradea. Acum, toată atenţia trupei bănăţene este aţintită către tribunalul din Elveţia, acolo unde este aşteptată decizia privind licenţierea echipei din Timişoara.