Acasă Sport Poli Timișoara – victorie nemulțumitoare în amicale

Poli Timișoara – victorie nemulțumitoare în amicale

Formația de fotbal Politehnica Timișoara a jucat, miercuri, un meci de verificare în compania echipei de ligă secundă Luceafărul Oradea. Fotbaliștii antrenați de Vali Velcea au întâlnit din nou o formație colegă de serie din Liga a II-a, partida fiind la îndemâna formației timișorene. Tehnicianul alb-violeților a aliniat o echipă formată din Lepmets, Dăruială, Ilie, Scutaru, Sandu, Ricketts, Zaluschi, Tameș, Curtean, Axente și Zăgrean, printre rezervele bănățenilor numărându-se Dorin Goga și Laszlo Sepsi, cei doi fotbaliști fiind printre ultimii care urmează să o părăsească pe Poli, în vara aceasta. Alb-violeții au început bine meciul de pe Stadionul ”Dan Păltinișanu”, reușind să se instaleze repede la conducerea ostilităților. Ocaziile de gol nu au lipsit să apară la poarta orădenilor, însă atacanții Politehnicii, Axente, Zăgrean și Ricketts, nu au putut să se concentreze la finalizare. Cu toate acestea, cei… 200 de spectatori nu au fost privați de gol, el venind abia în repriza secundă. Marile ocazii de gol ale primei părți au aparținut Politehnicii și au purtat marca Axente, Curtean și Tameș. De partea cealaltă, orădenii au fost cel mai aproape de gol în minutul 14, în rest oaspeții nereușind să pună poarta lui Lepmets în pericol. Actul secund a fost unul mai atractiv pentru fanii viola, fotbaliștii timișoreni izbutind să înscrie de două ori. Golurile Politehnicii au fost marcate de Ricketts și Pătraș, în minutele 57 și 85. Bănățenii au ratat și marcarea golului trei, însă fluierul de final le-a adus bănățenilor victoria, aceștia trecând cu 2-0 de echipa din Oradea. Cu toate că formația timișoreană a învins, jocul arătat de elevii lui Velcea nu a reușit să convingă, omogenitatea fiind un capitol la care echipa bănățeană va trebui să mai lucreze. După meci, antrenorul trupei bănățene a declarat că oboseala acumulată în cantonamente își pune amprenta pe jocul fotbaliștilor Politehnicii, însă lucrul care l-a deranjat cel mai mult pe Velcea a fost lipsa de implicare a unor jucători importanți din cadrul lotului alb-violet.