Acasă Sport Prima victorie pentru Poli Timişoara în Spania

Prima victorie pentru Poli Timişoara în Spania

Aflaţi în cel de-al doilea cantonament al iernii, fotbaliştii echipei Politehnica Timişoara au disputat, joi, cel de-al treilea amical al stagiului de pregătire din Spania. Formaţia bănăţeană a dat piept cu formaţia din prima ligă poloneză Arka Gdynia. Datorită oboselii acumulate atât la antrenamente, cât şi în precedentele două amicale, tehnicianul timişorenilor, Duşan Uhrin Jr., a decis să trimită în teren jucătorii mai tineri din lotul alb-violet. Cu toate acestea, tinerii echipei timişorene nu au dezamăgit şi au demonstrat că îşi merită locul în formaţia bănăţeană. Uhrin a trimis în teren contra echipei poloneze o formaţie alcătuită din Lepmets în poartă şi Krejci, Cisovsky, Mera, Scutaru, Matei, Poparadu, Jitaru, Pătraş, Popovici şi Axente ca jucători de câmp. Pe parcursul partidei au mai evoluat pentru Poli şi Lavecchia, Rocha, Ricketts, Luchin şi Nikolic. Cu toate că nu a evoluat în formula de bază, Poli a reuşit să se impună, câştigând cu scorul de 3-1 meciul contra celor de la Arka Gdynia. Primul gol al alb-violeţilor a venit după 20 de minute de joc, Popovici marcând cu un şut din careu. Scorul s-a majorat în minutul 38, când Pătraş a marcat în urma unei centrări de la Matei. În partea a doua a înfruntării, polonezii au reuşit să-l învingă pe portarul bănăţenilor, în minutul 49. Rezultatul final a fost stabilit de Luchin, care a înscris cu capul din şapte metri. Revenit după accidentarea din amicalul precedent, Cisovsky a reuşit să fie eliminat în minutul 70, în urma unui fault în postură de ultim apărător. După partidă, antrenorul timişorenilor a declarat că este mulţumit de jocul elevilor săi, care au adus prima victorie din cantonamentul de pe pământ spaniol. Pentru faptul că au ascultat indicaţiile antrenorului şi pentru că au câştigat, fotbaliştii care au jucat împotriva formaţiei din Polonia au fost felicitaţi de antrenorul ceh. Politehnica mai are de disputat două partide de verificare în Spania, împotriva echipelor Sparta Praga şi Dnipro. După jucarea ultimelor amicale, antrenorul Duşan Uhrin Jr. îşi va face un lot de jucători care va reprezenta nucleul trupei bănăţene.