Acasă Sport RCM Timişoara rămâne lider în SuperLiga, după meciul cu CSM Bucureşti

RCM Timişoara rămâne lider în SuperLiga, după meciul cu CSM Bucureşti

Rugby Club Timişoara a reuşit să rămână în fruntea clasamentului SuperLigii CEC Bank şi după meciul din cadrul etapei a VIII-a, în care elevii lui Chester Williams au întâlnit ocupanta locului VI, CSM Bucureşti. Partida jucată duminică, pe terenul din cartierul Ronaţ din Timişoara, a coincis cu prima etapă a returului actualului sezon, obiectivul galben-negrilor pentru partida contra echipei din Bucureşti  fiind revenirea pe primul loc în clasament, în detrimentul celor de la Baia Mare. Înfruntarea dintre Timişoara şi Bucureşti a avut un start surprinzător, echipa oaspete izbutind să marcheze prima, printr-o lovitură de pedeapsă. Bănăţenii au revenit repede în joc, eseurile lui Viliami şi Lemnaru reuşind să o aducă pe RCM în avantaj. La pauză, scorul a fost în favoarea echipei gazdă, RCM-ul conducând după primele 40 de minute cu 10-3. Bănăţenii au început mai bine actul secund şi, după 25 de minute, victoria era ca şi adjudecată de Timişoara, graţie eseului marca Burcea şi a transformărilor lui Calafeteanu şi Rus. Finalul partidei a aparţinut echipei bucureştene, care, pe fondul relaxării echipei timişorene, s-a apropiat la cinci puncte pe tabelă. Partida dintre RCM Timişoara şi CSM Bucureşti s-a încheiat cu scorul 24-13, galben-negrii urcând pe primul loc în clasament, unde se află la egalitate de puncte cu Baia Mare. După meciul contra CSM-ului, căpitanul bănăţenilor, Stelian Burcea, a declarat că jucătorii timişoreni trebuie să etaleze în meciurile următoare un joc mai bun, mai ales pe teren propriu, jucătorul fiind de părere că suporterii timişoreni ar trebui să ajute mai mult gruparea de pe Bega. În etapa următoare, RCM Timişoara va juca împotriva celor de la Dinamo Bucureşti, echipa din capitală ocupând poziţia a V-a în clasament.