Acasă Sport Spectacol total în derby-ul Banatului la handbal masculin

Spectacol total în derby-ul Banatului la handbal masculin

În etapa a treia a returului Ligii Naţionale de handbal masculin, ce a avut loc marţi, în Sala Polivalentă din Reşiţa, s-a jucat derby-ul Banatului, dintre UCM HC Caraş-Severin şi Politehnica Timişoara. Partida dintre cele două formaţii a fost, ca de obicei, plină de determinare şi încrâncenare, victoria fiind singurul obiectiv al ambelor echipe bănăţene. Formaţia din Timişoara a mers la Reşiţa cu gândul să întrerupă seria de insuccese chiar pe terenul unei echipe care se bate şi în acest sezon pentru cucerirea titlului de campioană. Poziţia a XIII-a pe care handbaliştii lui Gelu Bota o ocupau înaintea meciului contra echipei reşiţene nu i-a oprit pe alb-violeţi să-şi dorească toate punctele puse în joc, ba mai mult, jucătorii timişoreni au arătat că dacă şi norocul este de partea lor, sunt în stare de rezultate foarte bune. Plecările mai multor handbalişti de valoare din lotul lui Gligore Czari, pe de o parte, şi venirea unor handbalişti experimentaţi în echipa timişoreană, pe de altă parte, au făcut ca înfruntarea dintre Politehnica şi HC Caraş-Severin să fie una echilibrată, vremea când formaţia reşiţeană făcea legea pe teren în faţa timişorenilor fiind apusă. Startul de partidă a aparţinut timişorenilor, care, graţie unui joc inspirat făcut pe semicercul advers, au reuşit să conducă echipa reşiţeană. Primele 30 de minute de joc au fost foarte aprinse, ambele echipe încercând să profite de fiecare greşeală a adversarei. Scorul la pauză a fost egal, 12-12, fapt care nu convenea niciuneia dintre formaţii. Partea secundă a partidei s-a desfăşurat în aceeaşi notă de echilibru, formaţia timişoreană dând impresia că poate pleca victorioasă de pe terenul reşiţenilor. Din păcate pentru alb-violeţi, meciul de la Reşiţa a avut acelaşi deznodământ ca precedentele trei partide, ghinionul strecurându-se din nou printre elevii lui Gelu Bota. Scorul a fost în avantajul timişorenilor când mai erau câteva minute de joc, însă Şimicu şi Ursu au fost eliminaţi, fapt ce a dat şansa echipei lui Gligore Czari să preia conducerea şi să termine victorioasă un meci capital pentru rămânerea reşiţenilor pe unul dintre primele trei locuri. Scorul final al înfruntării dintre HCM HC Caraş-Severin şi Politehnica Timişoara a fost 31-29 pentru reşiţeni, rezultatul încurcând foarte tare socotelile alb-violeţilor în lupta lor pentru evitarea retrogradării. Starea de spirit a fost complet diferită în cele două tabere după fluierul de final, tehnicianul timişorenilor, Gelu Bota, declarând că soarta partidei a fost decisă în mare parte de prestaţia arbitrilor. Politehnica rămâne aşadar pe locul XII în campionat, cu şase puncte, în timp ce formaţia din Reşiţa a urcat pe locul I, însă elevii lui Gligore Czari au cu un meci mai mult jucat decât ocupanta poziţiei secunde, HC Odorhei.