Acasă Sport Sportivii de la Moto Extrem Lugoj, vicecampioni naționali pe echipe la motocros

Sportivii de la Moto Extrem Lugoj, vicecampioni naționali pe echipe la motocros

motocros stoichescu lMunicipiul Lugoj a găzduit, timp de două zile, pe circuitul amenajat pe Dealul Hezerișului, prima competiție de motocros din sezonul competițional 2016: Campionatul Național de Motocros pe Echipe. La startul competiției s-au aliniat 59 de piloţi care au concurat pentru: CSM Bucureşti, Jitsu Zărneşti, Las Vegas Arad, Moto Bike Shop Timişoara, Moto Extrem Lugoj, Steaua GT Bucureşti, Taifun R. Timişoara şi Vectra Zărneşti. Multiplul campion lugojean Mihai Stoichescu nu le-a lăsat nicio șansă adversarilor și s-a impus fără probleme în ambele manșe la clasa MX1, fiind urmat pe podium de Istvan Balas și Ionuț Cojanu. La clasa 50cc a câștigat în ambele manșe Maya Cojanu, pe locul doi s-a clasat Martin Szasz, iar pe trei lugojeanul Darius Niculescu. La clasa 85cc, Eross Koppany și Ștefania Băncilă au terminat la general cu același număr de puncte, 45, perfomanța mai bună a lui Koppany din cea de-a doua manșă asigurându-i primul loc, Ștefania Băncilă ocupând treapta a doua a podiumului, pe poziția a treia terminând Andrei Strejut, cu un total de 44 de puncte. La clasa Veterani, sportivii clubului Moto Extrem Lugoj au bifat o dublă prezență pe podium, prin Gimapiero Borghetti, care a câștigat ambele manșe, și prin Marian Ioviță, clasat al treilea. Pe locul secund s-a situat Daniel Nagy. Sportivii clubului lugojean, manageriat de Liviu Jigmond, au avut o evoluție la fel de bună și în cea de-a doua zi a competiției, când au avut patru prezențe pe podium: Vlad Roșu a câștigat întrecerea rezervată sportivilor amatori, fiind urmat pe podium de colegul său de club, Alexandru Boran, iar Mihai Stoichescu s-a clasat al doilea la clasa MX2, la fel ca Alexandru Bocan, la clasa 65cc. În urma rezultatelor obținute, Moto Extrem Lugoj a urcat pe treapta a doua a podiumului în întrecerea pe echipe, cu 295 de puncte, formația lugojeană fiind întrecută doar de Steaua GT București, care a adunat 314 puncte, podiumul fiind completat de Jitsu Zărnești.