Acasă Sport Timişoara este în Liga Campionilor. Politehnica Timişoara – Dinamo Bucureşti 4 –...

Timişoara este în Liga Campionilor. Politehnica Timişoara – Dinamo Bucureşti 4 – 1

Ultima etapă din acest sezon a Ligii I a adus şi cea mai categorică victorie a echipei Politehnica Timişoara, bănăţenii umilind pe teren propriu eterna rivală, Dinamo Bucureşti. Băieţii lui Duşan Uhrin Jr. au arătat că au tăria de caracter să treacă peste amărăciunea ratării titlului, şi, au reuşit să se revanşeze faţă de suporterii alb-violeţi învingând pe Dinamo şi calificând echipa timişoreană în preliminariile Ligii Campionilor.

Tehnicianul ceh al bănăţenilor a început partida contra bucureştenilor cu Pantilimon, Luchin, Burcă, Ghionea, Sepsi, Bourceanu, Cisovsky, Tameş, Ignjatijevic, Nikolic, Goga, golgeterul campionatului, Ianis Zicu, începând din nou din postură de rezervă. Bănăţenii au început tare meciul, fiind primii care au punctat prin Luchin, fundaşul reluând cu capul centrarea venită de la Bourceanu. Fazele calre de gol au aparţinut tot timişorenilor, aceştia trecând pe lângă majorarea scorului în minutele 17 şi 20, Goga apoi Tameş, negăsind drumul spre poarta apărată de Naumovsky. Dominarea clară a echipei gazdă s-a văzut în minutul 24, când Nikolici a şutat pe lângă poartă după o fază creată tot de el. Dinamoviştii au dat semne de revenire, ex-timişoreanul Torje centrând pentru golul egalizator, Ţucudean marcând pentru 1-1. Acelaşi Nikolici şi-a luat însă revanşa 15 minute mai târziu, când, după ce a driblat doi adversari, a şutat cu sete, marcând golul doi al timişorenilor.  Scorul la pauză a fost 2-1 pentru Politehnica, timişorenii păstrând şanse mari la victorie. Reproza secundă a aparţinut oaspeţilor, care au trecut peste golul doi prin Torje. După o oră de joc, atacantul Nikolici a reuşit al doilea gol al său în acest meci, înscriind pentru 3-1, profitând de slăbiciunea dinamoviştilor din apărare. Ignjatevic a ratat şi el o ocazie de gol pentru timişoreni, pentru ca în minutul 79, sârbul să marcheze pentru 4-1 după centrarea omului meciului, Nikolic. Uhrin l-aintrodus pentru ultimele zece minute ale partidei şi pe Ianis Zicu, timişoreanul având şansa să-şi întâlneasca fosta formaţie. Fluierul de final al partidei a cosnfinţit victoria fără drept de apel a Politehnicii, bănăţenii câştigând cu 4-1 în faţa celor de la Dinamo, alb-violeţii fiind pentru încă un an calificaţi în preliminariile Ligii Campionilor. Aşadar, sezonul 2010-2011 a luat sfârşit, bănăţenii luându-şi adio în faţa propriilor suporteri, aceştia venind la stadion în număr mare pentru a fi alături de echipă la un meci împotriva eternei rivale.