Acasă Sport Timişoreanca Mihaela Lulea – campioană europeană la paracanoe

Timişoreanca Mihaela Lulea – campioană europeană la paracanoe

Sportiva legitimată la CSHF „Maraton’93” Lugoj a cucerit medalia de aur în proba de kaiac 1 – 200 de metri la Campionatele Europene de la Zagreb
După ce în luna mai a obţinut medalia de bronz la Campionatele Mondiale de paracanoe din Polonia, timişoreanca Mihaela Lulea, o sportivă cu handicap locomotor, a urcat pe podium şi la Campionatele Europene de la Zagreb. Sportiva legitimată la Clubul Sportiv al Handicapaţilor Fizic „Maraton’93” din Lugoj şi la Clubul Sportiv Nautic Banat Timişoara, unde este pregătită de prof. Codruţa Şofron, a trecut prima linia de sosire în proba de kaiac 1- 200 de metri, cucerind o medalie de aur pentru România. Mihaela Lulea a încheiat cursa de 200 de metri, cu timpul de 57,41 secunde, fiind urmată de Elvira Lopez (Spania, 00:57.81) şi Jeanette Chipington (Marea Britanie, 1:04.64). România a cucerit aurul şi în proba masculină de kaiac 1- 200 de metri, prin Iulian Şerban, care a fost urmat pe podium de Andrea Testa (Italia) şi Martin Farineaux (Franţa). Concurând sub culorile Clubului „Maraton’93” Lugoj în cadrul sportului paralimpic, Mihaela Lulea a obţinut rezultate remarcabile şi la tenis de masă şi atletism.