Acasă Sport Trei victorii din trei petru BCM Danzio în Liga Națională

Trei victorii din trei petru BCM Danzio în Liga Națională

Echipa de baschet feminin BCM Danzio a bifat al treilea succes consecutiv în Liga Națională, gruparea antrenată de Dan Ionescu câștigând meciul de miercuri, 10 octombrie, disputat în deplasare contra echipei Rapid București. Bănățenele au obținut cu emoții cea de-a treia victorie împotriva rapidistelor din acest sezon, gruparea de la malul Begăi impunându-se în fața Rapidului și în dubla manșă din Cupa României. Meciul disputat în capitală a fost împărțit în două, prima jumătate revenind echipei gazdă, care, la finalul primelor două sferturi, conducea cu 14 puncte. La revenirea de la cabine, în sfertul trei, jucătoarele Timișoarei au preluat conducerea jocului și s-au apropiat la un punct de gruparea rapidistă înaintea ultimului sfert. Ultimele zece minute s-au jucat pe contraatac, câștig de cauză având echipa bănățeană, care a profitat de jocul inspirat al jucătoarelor Brown și Pesovic, pentru a bifa a III-a victorie din actualul sezon al Ligii Naționale. La finalul meciului BCM Danzio s-a impus cu scorul final de 96-87, urcând pe poziția a IV-a în clasament, cu șase puncte acumulate după primele patru etape. Principala marcatoare a alb-violetelor a fost din nou Pesovici, cu 35 de puncte marcate, urmată de americanca Brown, cu 33 de puncte.