Acasă Sport Universitatea Timișoara – fără puncte în Divizia A1

Universitatea Timișoara – fără puncte în Divizia A1

Formația de volei masculin Universitatea Timișoara a rămas fără punct în actuala ediție a Diviziei A1, bănățenii nereușind să producă surpriza în etapa a V-a, când elevii lui Sorin Grădinaru au jucat împotriva vicecampionilor de la Explorări Baia Mare. Bănățenii au început bine înfruntarea de la Baia Mare, însă lipsa experienței a făcut ca gruparea din Baia Mare să se impună în primul set cu scorul de 25-19. Lucrurile nu s-au îmbunătățit pentru timișoreni nici în sfertul doi, băimărenii reușind să și-l adjudece cu 25-21. Al treilea sfert al înfruntării de sâmbătă putea fi adjudecat de gruparea de pe Bega, timișorenii fiind foarte aproape de a câștiga primul sfert din actuala ediție de campionat. Din păcate pentru „studenții” bănățeni, gazdele au reușit să se țină tare și s-au impus cu 26-24, semnând astfel cea de-a cincea înfrângere pentru Universitatea. Pentru echipa timișoreană în meciul cu Baia Mare au evoluat Dincă, Râpeanu, Schiesz, Balint, Cotoranu, Palfi, Olar, pe postul de libero. Următorul meci pentru gruparea de pe Bega va avea loc la sfârșitul săptămânii, când în Sala „Constantin Jude” din Timișoara va poposi Unirea Dej.