Acasă Sport UTA merge perfect în meciurile amicale

UTA merge perfect în meciurile amicale

UTA nu face nici-un pas greșit în meciurile de pregătire, gruparea condusă de Adrian Falub reușind a doua victorie într-un meci amical, împotriva echipei CS Tudor Vladimirescu. Antrenorul alb-roșilor a preferat să folosească doar o echipă în amicalul disputat în weekend pe terenul ”Francis Neuman”, spre deosebire de meciul jucat la mijlocul săptămânii trecute împotriva celor de la Chișineu Criș, când Falub a trimis în teren o echipă diferită în fiecare repriză. Unsprezecele folosit de UTA în meciul cu echipa de Liga a IV-a i-a avut pe Amadio, Raţ, Gornic, Wild, Şuşlak, Kharbat, Copil, Pavel, Cărpinişan, S. Pop și Miron. Scopul meciului a fost acela de a vedea nivelul la care sunt jucătorii tineri din lotul arădenilor. Arădenii nu au avut un start bun de meci, echipa oaspete deschizând scorul după doar 10 minute. Alb-roșii au început să joace mai bine după ce s-au văzut conduși, însă nu au reușit golul egalizator decât în ultimele minute de joc din prima repriză. În minutul 39, Pop a egalat pentru UTA, pentru ca două minute mai târziu Miron să marcheze pentru 2-1, stabilind totodată și scorul primei reprize.  Falub a schimbat la pauză, trimițând în teren jucătorii experimentați, fapt ce a făcut ca UTA să preia initiativa încă din startul actului second. Bârză, intrat la pauză, a ridicat scorul la 3-1 pentru UTA, pentru ca același jucător să reușească dubla cu doar câteva minute mai târziu. Chiar dacă nu s-a mai pus problema câștigătoarei, UTA a continuat să caute golul, Weller Pereira reușind să înscrie pentru 5-1, fotbalistul fiind la a doua reușită, după ce a marcat și în meciul câștigat de UTA contra celor de la Chișineu Criș. La finalul meciului, antrenorul arădenilor s-a declarat mulțumit de evoluția tuturor jucătorilor și a spus că în perioada imediat următoare va contura împreună cu președintele clubului o echipă pe care se va putea baza în sezonul viitor al ligii secunde. Termenul limită până la care Falub trebuie să se decidă asupra lotului este 22 iulie, dată la care echipa arădeană va pleca în cantonament.