Acasă Sport Venirea lui Pesici nu a adus victoria

Venirea lui Pesici nu a adus victoria

Avându-i în teren şi pe proaspeţii transferaţi, Milos Pesici şi Ivan Miskovici, Baschet Club Timişoara nu a putut să gestioneze cum trebuie un meci pe care l-a început perfect însă pe care l-a terminat dezastruos. Baschetbaliştii bănăţeni au jucat duminică în cadrul etapei a zecea a Diviziei A împotriva formaţiei Atlasiib Sibiu. Timişorenii au plecat la Sibiu foarte încrezători în victorie fapt ce s-a văzut şi în debutul meciului. Încurajaţi şi de faptul că în teren se află unul dintre cei mai buni jucători pe care i-a avut clubul bănăţean, Milos Pesici, bănăţenii au început partida jucând curajos şi precis. Astfel, bănăţenii şi-au adjudecat primul sfert cu scorul de 24-23. Sfertul trei a revenit sibienilor, care l-au câştigat cu 17-15 iar echipa gazdă conducea la pauza mare cu doar un punct formaţia bănăţeană. Înfrângerea „leilor din Banat” a început să se contureze în sfertul trei când baschetbaliştii sibieni, în urma unei serii de aruncări reuşite de trei puncte conduceau cu scorul de 13-1. Timişorenii şi-au mai revenit însă şi penultimul sfert al partidei a revenit trupei din Sibiu. Ultimele zece minute ale meciului au fost şi cele mai disputate, deoarece elevii lui Dragan Petricevci au alergat încontinuu pentru a bifa patra victorie din campionat. Din păcate, cu toate că la revenirea sa, Pesici, cu 23 de puncte marcate, a fost cel mai bun marcator al partidei, echipa din Timişoara s-a recunoscut învinsă, din nou, într-o partidă pe care putea cu uşurinţă să o câştige. Scorul final al partidei a fost 91-81 pentru echipa CSU Atlassib Sibiu, baschetbaliştii bănăţeni înregistrând al nouălea eşec din acest sezon. De remarcat a fost jocul bun al lui Nicholas Covington care a reuşit 12 puncte şi patru pase decisive precum şi evoluţia bună noii achiziţii a bănăţenilor, Ivan Miskovic, jucătorul reuşind cinci recuperări şi să înscrie cinci puncte în cele şase minute în care a evoluat chiar împotriva fostei sale echipe. În urma acestei înfrângeri, baschetbaliştii timişoreni fac scimb de locuri în campionat cu adversarii lor de duminică, BC Timişoara fiind pe locul zece în timp ce Atlassib Sibiu a urcat pe locul nouă. În runda viitoare, programată pe 20 noiembrie, trupa antrenată de Dragan Petricevici va juca împotriva formaţiei U Mobitelco Cluj, partida anunţându-se a fi foarte dificilă pentru bănăţeni.