Acas─â Sport Venirea lui Pesici nu a adus victoria

Venirea lui Pesici nu a adus victoria

333

Av├óndu-i ├«n teren ┼či pe proaspe┼úii transfera┼úi, Milos Pesici ┼či Ivan Miskovici, Baschet Club Timi┼čoara nu a putut s─â gestioneze cum trebuie un meci pe care l-a ├«nceput perfect ├«ns─â pe care l-a terminat dezastruos. Baschetbali┼čtii b─ân─â┼úeni au jucat duminic─â ├«n cadrul etapei a zecea a Diviziei A ├«mpotriva forma┼úiei Atlasiib Sibiu. Timi┼čorenii au plecat la Sibiu foarte ├«ncrez─âtori ├«n victorie fapt ce s-a v─âzut ┼či ├«n debutul meciului. ├Äncuraja┼úi ┼či de faptul c─â ├«n teren se afl─â unul dintre cei mai buni juc─âtori pe care i-a avut clubul b─ân─â┼úean, Milos Pesici, b─ân─â┼úenii au ├«nceput partida juc├ónd curajos ┼či precis. Astfel, b─ân─â┼úenii ┼či-au adjudecat primul sfert cu scorul de 24-23. Sfertul trei a revenit sibienilor, care l-au c├ó┼čtigat cu 17-15 iar echipa gazd─â conducea la pauza mare cu doar un punct forma┼úia b─ân─â┼úean─â. ├Änfr├óngerea „leilor din Banat” a ├«nceput s─â se contureze ├«n sfertul trei c├ónd baschetbali┼čtii sibieni, ├«n urma unei serii de arunc─âri reu┼čite de trei puncte conduceau cu scorul de 13-1. Timi┼čorenii ┼či-au mai revenit ├«ns─â ┼či penultimul sfert al partidei a revenit trupei din Sibiu. Ultimele zece minute ale meciului au fost ┼či cele mai disputate, deoarece elevii lui Dragan Petricevci au alergat ├«ncontinuu pentru a bifa patra victorie din campionat. Din p─âcate, cu toate c─â la revenirea sa, Pesici, cu 23 de puncte marcate, a fost cel mai bun marcator al partidei, echipa din Timi┼čoara s-a recunoscut ├«nvins─â, din nou, ├«ntr-o partid─â pe care putea cu u┼čurin┼ú─â s─â o c├ó┼čtige. Scorul final al partidei a fost 91-81 pentru echipa CSU Atlassib Sibiu, baschetbali┼čtii b─ân─â┼úeni ├«nregistr├ónd al nou─âlea e┼čec din acest sezon. De remarcat a fost jocul bun al lui Nicholas Covington care a reu┼čit 12 puncte ┼či patru pase decisive precum ┼či evolu┼úia bun─â noii achizi┼úii a b─ân─â┼úenilor, Ivan Miskovic, juc─âtorul reu┼čind cinci recuper─âri ┼či s─â ├«nscrie cinci puncte ├«n cele ┼čase minute ├«n care a evoluat chiar ├«mpotriva fostei sale echipe. ├Än urma acestei ├«nfr├óngeri, baschetbali┼čtii timi┼čoreni fac scimb de locuri ├«n campionat cu adversarii lor de duminic─â, BC Timi┼čoara fiind pe locul zece ├«n timp ce Atlassib Sibiu a urcat pe locul nou─â. ├Än runda viitoare, programat─â pe 20 noiembrie, trupa antrenat─â de Dragan Petricevici va juca ├«mpotriva forma┼úiei U Mobitelco Cluj, partida anun┼ú├óndu-se a fi foarte dificil─â pentru b─ân─â┼úeni.