Acasă Sport Victorie muncită pentru handbaliştii bănăţeni

Victorie muncită pentru handbaliştii bănăţeni

Handbaliştii de la Universitatea Timişoara au revenit pe parchetul sălii ”Constantin Jude”, după o pauză de mai bine de o lună, cu o victorie împotriva formaţiei Dinamo Municipal Braşov. Bănăţenii au arătat o poftă de joc foarte mare în meciul din etapa a noua a Ligii Naţionale de handbal, şi au reuşit să câştige la pas o partidă ce au dominat-o de la un cap la celălalt. Elevii lui Otto Hell au pornit tare partida din acest week-end contra brşovenilor, reuşind să înscrie aproape din orice poziţie. Handbaliştii timişoreni au menţinut presiunea pe echipa vizitatoare constant astfel că după primele 30 de minute de joc, alb-violeţii conduceau cu scorul de 14-7. În repriza secundă, graţie jocului bun făcut de portarul Vlaas care a închis poarta braşovenilor, dar şi a jocului de contraatac făcut într-un mod exemplar de bănăţeni, Politehnica a reuşit să menţină un avans de trei puncte  pe tabelă. Cu meciul de la Târgu Jiu proaspăt în minte, meci în care alb-violeţii au condus la pauză însă au pierdut partida în repriza a doua, handbaliştii bănăţeni au fost decişi ca împotriva Braşovului rezultatul final să fie doar victoria. Scorul final al partidei a fost 25-22 pentru Universitatea Politehnica Timişoara, bănăţenii reuşind să urce graţie celor două puncte câştigate pe locul zece în clasament. Interul bănăţenilor Alexandru Şimicu a fost cel mai bun marcator al bănăţenilor, cu opt goluri înscrise, jucătorul reuşind să se claseze pe locul trei în clasamentul golgeterilor, cu 52 de goluri înscrise în nouă meciuri. Antrenorul bănăţenilor, Otto Hell, a adeclarat la finalul confruntării cu Braşov că partida nu a fost uşoară, echipa vizitatoare fiind una foarte incomodă. Otto Hell i-a felicitat pe jucătorii alb-violeţi pentru determinarea cu care au abordat partida şi speră ca jocul din apărare al timişorenilor să continue să fie la fel de bun pentru ca echipa bănăţeană să poată să mai strângă puncte în acest campionat. În etapa viitoare, alb-violeţii vor face deplasarea la Cluj unde o vor înfrunta pe ocupanta locului şase din campionat, Universitatea Transilvania Cluj.