Acasă Sport Weekend de excepție pentru baschetul timișorean

Weekend de excepție pentru baschetul timișorean

Echipele de baschet BC Timișoara și CSS Bega Danzio Timișoara au reușit să iasă învingătoatre din partidele jucate în acest weekend, ambele formații fiind la prima victorie pe teren propriu, din acest sezon. Formația de baschet feminin CSS Bega Danzio Timișoara a jucat în cadrul etapei cu numărul patru al Diviziei A, împotriva echipei CSM U Oradea, partida având loc în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. Bănățencele au reușit un joc bun și au izbutit să învingă la o diferență mare echipa din Oradea, scorul final, după cele patru sferturi, fiind 79-36 pentru elevele lui Dan Ionescu. Bănățencele s-au mobilizat exemplar pentru această partidă și, cu toate că au început partida mai slab, au reușit să câștige primul sfert la o diferență de șase puncte. Grație unui joc de recuperare bun făcut de timișorence, scorul a căpătat proporții în sfertul al doilea, tabela indicând la pauză 39-20 pentru CSS Bega Timișoara. Ofensiva echipei timișorene a continuat și în sfertul trei când elevele lui Dan Ionescu au marcat 20 de puncte și au primit doar 9 puncte. Ultimul sfert al partidei s-a încheiat cu scorul de 20-7 pentru bănățence, care au reușit să învingă formația CSU Oradea cu scorul general 79-36, echipa din Timișoara părăsind ultimul loc al clasamentului. Antrenorul echipei bănățene, Dan Ionescu, a declarat după partidă că nu se aștepta ca echipa din Oradea să joace atât de slab, dar cu toate acestea își felicită propriile jucătoare pentru atitudinea și determinarea avută pe întregul parcurs al jocului. Jucătoarea Ancuța Stoenescu a fost declarată cea mai bună jucătoare a partidei. Stoenescu a reușit să marcheze 25 de puncte și a făcut un joc de recuperare foarte bun. CSS Bega Danzio Timișoara a reușit prima victorie pe teren propriu din acest sezon, lucru care le dă o mare încredere jucătoarelor alb-violete, pentru meciurile viitoare. În etapa viitoare, formația bănățeană va juca pe teren propriu împotriva clubului CSU LPS Alba Iulia, partida fiind programată pe 30 octombrie.

Victorie spectaculoasă și pentru băieții de la BC Timișoara

Ziua începută cu victoria fetelor de la clubul de baschet CSS Bega Danzio Timișoara a continuat perfect pentru iubitorii de baschet, prezenți, sâmbătă, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. Formația de baschet BC Timișoara a jucat, în cadrul etapei cu numărul cinci, împotriva formației CS Otopeni, echipă calastă sub formația bănățeană în clasamentul Diviziei A la baschet masculin, înaintea acestui meci. ”Leii din Banat” au început slab partida, oboseala acumulată în partidele jucate o dată la trei zile fiind evidentă în jocul timișorenilor. Echipa oaspete a reușit să câștige primul sfert la o diferență de 6 puncte, baschetbaliștii bănățeni ratând multe aruncări, fapt ce i-a nemulțumit pe spectatorii prezenți în număr mare la partidă. Sfertul doi al meciului a continuat în aceeași notă ca și în primul, bănățenii comițând foarte multe greșeli pe faza ofensivă, fapt de care echipa din Otopeni a profitat și a reușit să intre la pauza mare în avantaj. Sorul la pauză a fost 48-40 pentru echipa din Otopeni. Elevii lui Dragan Petricevic au început să joace cu adevărat baschet în sfertul trei, când au reușit un joc spectaculos şi eficient. Intrarea lui Nichlolas Covington a făcut diferența, acesta reușind o serie de aruncări de 3 puncte, ce au readus formația bănățeana în joc. Bănățenii au câștigat sfertul trei cu scorul de 25-11, fapt ce a adus bucuria pe fețele spectatorilor prezenți în sală. Încurajați încontinuu de galeria alb-violetă, baschetbaliștii bănățeni au reușit să gestioneze perfect avantajul luat pe tabelă, câștigând și sfertul patru, cu scorul de 15-13. Bănățenii reușesc astfel să câștige primul meci pe teren propriu din acest campionat, cu scorul de 80-72, demonstrând că au caracterul necesar să revină, chiar dacă sunt conduși. Cel mai bun marcator al echipei bănățene a fost Covington, care a făcut 17 puncte și care, datorită jocului bun făcut, a reușit să aducă victoria pentru BC Timișoara, atunci când nimeni nu mai credea că se poate. Antrenorul bănățenilor, Dragan Petricevic, a declarat după partidă că nu înțelege de ce bănățenii incep ezitant fiecare meci. Petricevic a mulțumit publicului prezent la meci, căruia i-a fost recunoscător pentru încurajări, însă a declarat că atmosfera este departe de cea din campionatul trecut. În etapa viitoare, BC Timișoara va juca în deplasare, împotriva formației CS Politehnica Iași, partida fiind programată pe 30 octombrie.