Acasă Sport Baschetul masculin bănățean învins în Bănie! SCM U Craiova – SCM Timișoara...

Baschetul masculin bănățean învins în Bănie! SCM U Craiova – SCM Timișoara 88-83

În etapa a X-a din faza Top 6 a Ligii Naționale, echipa masculină de baschet BC SCM Timișoara a disputat primul dintr-o serie de trei meciuri pe terenul formației SCM U Craiova, la sfârşitul săptămânii.

Următoarele două se vor juca în sferturile de finală ale campionatului.

Prima repriză a aparținut echipei timișorene. Gazdele au condus doar în start (7-3), dar alb-violeții au întors rezultatul cu un run de 7-0. La finele primului sfert, Timișoara avea +10, diferență ce a crescut în primele zeci de secunde ale sfertului secund la 15 puncte (12-27, minutul 11).

Băieții noștri au controlat și această parte a jocului, chiar dacă oltenii s-au apropiat la șase lungimi (25-31) la mijlocul sfertului al doilea. Tabela a arătat o diferență de două cifre în dreptul bănățenilor, 34-47, din nou cu procentaj de peste 50% la aruncările de trei puncte (7/12, 58%).

Și a treia perioadă de joc a fost favorabilă formației noastre, care a dus diferența la un maxim de 19 puncte, 46-65. Craiova a reușit un run de 10-0 la finalul perioadei a treia și a revenit la 60-68, iar sfertul al patrulea a început cu o aruncare liberă pentru gruparea din Bănie, după faultul tehnic dictat împotriva lui Vladan Vukosavljevic.

Pas cu pas, Craiova a revenit și cu o nouă serie de puncte consecutive (12-0) și a trecut în avantaj, 84-79. În cele din urmă, violeții s-au recunoscut învinși după ce au condus vreme de 34 de minute.

SCM U Craiova – SCM Timișoara 88-83 (12-22, 22-25, 26-21, 28-15)

Craiova încheie Top 6 pe locul al patrulea, iar echipa timișoreană pe poziția a cincea, astfel că duelul va fi reeditat în sferturile de finală. Primul tur din playoff se joacă conform sistemului trei din cinci, după următorul program: