Acasă Sport BC Timișoara – câștigătoare în primul meci din campionat

BC Timișoara – câștigătoare în primul meci din campionat

Baschet Club Timișoara se menține în topul clasamentului Diviziei A și după prima etapă din 2012, elevii lui Pedrag Badnjarevic reușind să câștige în deplasarea de vineri, de pe terenul echipei CSM București. Partida nu a fost una ușoară pentru alb-violeți, gruparea din capitală fiind neînvinsă pe teren propriu înaintea întâlnirii directe cu bănățenii. Înfruntarea a fost o repetiție foarte bună pentru ambele formații, având în vedere că atât BC Timișoara, cât și CSM București se vor înfrunta și în Cupa României, competiție ajunsă în ultimul act. Cuvântul de ordine al meciului a fost echilibrul, ambele echipe nereușind să se desprindă decisiv, în niciunul dintre cele patru sferturi. După primele zece minute de joc, bănățenii s-au distanțat la cinci puncte, pentru ca, la pauza mare, difereța să fie minimă: 39-37 pentru gruparea alb-violetă. La revenirea de la cabine, atât timișorenii, cât și jucătorii din București au căutat să se instaleze la conducere, însă apărările au jucat un rol decisiv, astfel că, înaintea ultimelor zece minute, scorul a rămas unul strâns, BCT-ul conducând cu doar trei puncte. Soarta meciului s-a decis în ultimul sfert, atunci când, grație jocului bun făcut de Jovanovic, ”leii din Banat” au înscris atât cât a fost necesar pentru a bifa cel de-al 14-lea succes din actuala stagiune. Scorul final al întâlnirii dintre CSM București și BC Timișoara a fost 74-78, bănățenii menținându-se pe prima treaptă a podiumului Diviziei A, cu 28 de puncte acumulate. Cel mai bun marcator al alb-violeților a fost Jovanovic, cu 27 de puncte marcate. La finalul partidei, tehnicianul Predrag Badnjarevic s-a declarat mulțumit de jocul bun făcut de elevii săi împotriva CSM-ului, mai ales că bănățenii au avut moralul afectat după înfrângerea din sferturile Cupei împotriva Mediașului.