Acasă Sport BC Timișoara s-a impus în prima fază a Cupei României

BC Timișoara s-a impus în prima fază a Cupei României

Echipa de baschet BC Timișoara a început cu dreptul noul campionat, baschetbaliștii bănățeni reușind să se impună în primul meci oficial al sezonului în fața echipei BC Târgu Mureș. Elevii antrenați de Predrag Badnjarevic au demonstrat că se pot înscrie pentru lupta pentru primele locuri din campionat, jocul alb-violeților din partida de sâmbătă din Sala ”Constantin Jude” fiind unul entuziasmant. Jocul din cadrul primului tur al optimilor din Cupa României a început bine pentru trupa bănățeană, baschetbaliștii timișoreni reușind să se impună în primul sfert cu scorul de 25-23. Alb-violeții au forțat desprinderea pe tabelă, iar la pauza mare, ecartul timișorenilor s-a ridicat la zece puncte. La revenirea de la cabine, BC Timișoara a vrut să pună capăt meciului mai repede și, după un joc foarte bun făcut în special de americanul Archie, bănățenii s-au impus la capătul penultimului sfert cu scorul de 21-6. Până la fluierul de final al arbitrului, echipa bănățeană a reușit să se mențină în avantaj, astfel că victoria a revenit celor de la BC Timișoara, alb-violeții impunându-se în fața echipei BC Târgu Mureș cu scorul final de 90-67. Cei mai eficienți baschetbaliști din tabăra de pe Bega au fost Archie și Jovanovic, fiecare cu câte 22 de reușite personale. Partida retur din cadrul optimilor de finală dintre BC Timișoara și BC Târgu Mureș va avea loc peste o săptămână, bănățenii având prima șansă la calificarea în faza următoare a Cupei, adversara timișorenilor în faza a doua fiind una dintre echipele Energia Rovinari sau CSU Ploiești.