Acasă Sport BCM Bega Danzio Timişoara a urcat pe podium

BCM Bega Danzio Timişoara a urcat pe podium

Baschetbalistele clubului BCM Bega Danzio Timişoara au reuşit performanţa de a urca pe podiumul Diviziei A la baschet feminin, după victoria spectaculoasă din etapa a doua a returului play-off-ului Diviziei A. Elevele antrenate de Dan Ionescu au izbutit să învingă pe teren propriu echipa ce în meciul tur le-a administrat bănăţenelor o înfrângere la 16 puncte, SCM U Craiova. Partida ce a avut loc în Sala „Constantin Jude” din Timişoara a fost dominată de jucătoarele bănăţene, însă, cu toate acestea, timişorenele puteau pierde meciul în ultimul sfert. Înfruntarea dintre cele două echipe a început cu formaţia gazdă căutând să se distanţeze cât mai mult pe tabelă, pentru a fi sigură că poate recupera diferenţa de 16 puncte din meciul tur. Primele zece minute s-au terminat cu scorul de 22-13 pentru alb-violete. Sfertul doi al partidei a fost mai echilibrat, formaţia oaspete reuşind să mai oprească din avântul echipei din Timişoara, însă, nu a reuşit să o oprească pe aceasta să impună şi în cel de-al doilea sfert cu scorul de 22-19. Tabela indica la pauză o diferenţă de 12 puncte în favoarea bănăţenelor, lucru care apropia formaţia alb-violetă de obiectivul întâlnirii. În penultimul sfert al meciului, echipa craioveană a forţat egalarea, şi a reuşit să se impună cu scorul de 24-10. Ultimele zece minute ale confruntării au fost şi cele mai disputate, ambele formaţii dând totul pentru victorie. La final, graţie jocului bun făcut de Ancuţa Stoenescu şi Andra Haas, echipa timişoreană s-a impus în faţa formaţiei din Craiova cu scorul general de 81-76, suficient pentru ca alb-violetele să urce pe treapta a treia a podiumului grupei A1. Cele mai eficiente marcatoare pentru BCM Bega Danzio Timişoara au fost Anca Stoenescu, cu 23 de puncte, Laura Maria Budean, cu 18 reuşite şi Ana Vukšič, cu 13 puncte. La finalul întâlnirii, tehnicianul timişorenelor, Dan Ionescu, a declarat că, deşi nu a reuşit să recupereze cele 16 puncte, echipa sa a dat dovadă de maturitate în joc fapt pentru care se declară mulţumit. Pentru BCM Bega Danzio Timişoara urmează o partidă extrem de grea, contra formaţiei BC Sfântu Gheorghe. Un rezultat pozitiv în faţa echipei din Sfântu Gheorghe ar echivala cu o calificare în semifinalele Diviziei A pentru baschetbalistele din Timişoara.