Acasă Sport BCM Bega Danzio Timişoara s-a împiedicat de lider

BCM Bega Danzio Timişoara s-a împiedicat de lider

Formaţia de baschet feminin BCM Bega Danzio Timişoara a jucat, sâmbătă, în cadrul etapei XII-a a play-off-ului Diviziei A, împotriva echipei aflate pe locul I în grupa A1, CSM Satu Mare, formaţie ce este favorită, alături de ICIM Arad, la câştigarea titlului de campioană în acest sezon. În Sala „Constantin Jude” din Timişoara, baschetbalistele antrenate de Dan Ionescu nu au mai reuşit să se impună la fel cum au făcut-o în prima parte a campionatului în faţa echipei din Satu Mare şi, după patru sferturi de joc s-au recunoscut învinse la o diferenţă de 31 de puncte. Obiectivul alb-violetelor de a termina a doua fază a întrecerii interne pe unul din locurile 1-4 nu a fost afectat de înfrângerea suferită în faţa formaţiei din Satu Mare. Partida a început cum nu se poate mai rău pentru bănăţene, oaspetele asigurându-şi un avantaj considerabil pe tabelă după doar două minute de joc. Primul sfert al înfruntării a revenit baschetbalistelor din Ardeal, care l-au câştigat cu scorul de 22-13. Timişorenele au încercat să rămână cât mai aproape de echipa oaspete pe tabelă, însă şi în sfertul doi, numărul de puncte înscrise de timişorene s-a terminat la 13, în timp ce jucătoarele din Satu Mare au reuşit să înscrie 20. Scorul la pauza mare a fost 42-26 pentru echipa oaspete, care se îndrepta cu paşi mari către o victorie clară. Elevele lui Dan Ionescu au ieşit mai motivate de la cabine, însă formaţia care a condus ostilităţile şi în sfertul trei a fost tot cea din Satu Mare. După un 25-12 în penultimul sfert al partidei, ultimele zece minute s-au jucat fără miză, diferenţa dintre BCM Timişoara şi CSM Satu Mare fiind suficientă pentru ca învingătoarea partidei să fie decisă deja. Scorul final al meciului a fost 77-46 pentru echipa ardeleană, formaţia din Timişoara bifând astfel cea de-a şasea înfrângere din acest play-off. Cea mai eficientă marcatoare a alb-violetelor a fost Ancuţa Stoenescu, jucătoarea izbutind să marcheze 16 puncte, ea fiind urmată de Budean, cu 10 reuşite şi de Haas, cu nouă puncte marcate. Parcursul trupei bănăţene în această fază a campionatului este unul echilibrat, formaţia antrenată de Dan Ionescu ocupând poziţia a patra, cu 18 puncte, acumulate din şase victorii şi şase înfrângeri.