Acasă Sport BCM Danzio a pierdut înfruntarea cu ICIM

BCM Danzio a pierdut înfruntarea cu ICIM

Baschetblaistele clubului BCM Danzio nu au reușit surpriza de a învinge formația campioană ICIM Arad, partida contând pentru etapa a VI-a din Divizia A fiind câștigată de arădene. Cu toate că au plecat la Arad cu gândul la victorie, basachetbalistele antrenate de Ljubomir Kolarevic nu au reușit să producă surpriza și să învingă campioana pe teren propriu. Cele două formații s-au mai întâlnit în acest sezon în cadrul Cupei României, ICIM Arad reușind să se impună fără probleme în fața timișorenelor în ambele meciuri. Danzio a început slab partida jucată vineri la Arad, fapt pentru care a pierdut primul set la o diferență de 11 puncte. În sfertul doi scenariul a fost același, echipa din Arad forțând desprinderea pe tabelă. La pauza mare tabela din complexul sportiv din Arad a indicat scorul de 45-27 în favoarea baschetbalistelor arădene. Soarta meciului s-a decis în penultimul sfert, atunci când alb-violetele nu au reușit să marcheze decât patru puncte, în timp ce baschtbalistele de la ICIM au punctat de 14 ori. Ultimele zece minute nu au adus nimic nou în evoluția scorului, astfel că înfruntarea dintre ICIM și BC Danzio Timișoara s-a terminat cu victoria gazdelor, care s-au impus fără drept de apel cu scorul de 78-50. Ancuţa Stoenescu, cu 14 puncte, și Jovana Vukoje, cu 13 puncte, au fost cele mai eficiente marcatoare din tabăra timișoreană. BCM Danzio ocupă poziția a VII-a în clasament în urma acestui meci, în timp ce ICIM este lideră în Divizia A cu 13 puncte. În etapa viitoare timișorenele vor da piept echipei Rapid București, formația din capitală ocupând penultimul loc în campionat. Partida este programată sâmbătă, 5 noiembrie, în Sala ” Constantin Jude” din Timișoara.