Acasă Sport BCM Danzio a pierdut primul meci contra echipei din Alba Iulia

BCM Danzio a pierdut primul meci contra echipei din Alba Iulia

Calificată în lupta pentru o clasare pe locurile 5-6 la finalul actualului sezon al Diviziei A, formația de baschet feminin BCM Danzio a pierdut prima din cele două partide programate împotriva echipei CSU Alba Iulia. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au jucat bine în meciul disputat la finalul săptămânii în Sala Universitatea din Alba Iulia, însă lotul subțiat de accidentări a făcut ca gruparea timișoreană să se recunoască învinsă în prima partidă împotriva grupării din Alba Iulia. Alb-violetele nu s-au putut baza pe aportul lui Pesovic, accidentată, însă înfrângerea nu a afectat echipa de pe Bega, aceasta considerând că obiectivul pentru sezonul actual a fost îndeplinit. Timișorenele au început bine meciul contra unei echipe ce a avut pretenții la finală și, după primele zece minute, diferența pe tabelă a fost de doar șase puncte în favoarea grupării din Transilvania. Diferența a crescut însă în actul secund, scorul la pauză fiind 37-28 pentru Alba Iulia. După pauză, gruparea de pe Bega a încercat ca diferența de pe tabelă să nu capete proporții și a rezistat cât a putut în fața unei formații cu un lot în totalitate valid. Scorul înaintea ultimului sfert a fost 55-46 pentru echipa gazdă, iar victoria părea definitiv departe de BCM Danzio. În ultimele zece  minute partida a decurs într-o singură direcție, alb-violetele nereușind să revină în joc. Partida s-a încheiat cu scorul de 76-57 pentru Alba Iulia, meciul doi urmând să aibă loc pe 6 mai în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara. La finalul meciului, antrenorul Timișoarei, Ljubomir Kolarevic, s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale, având în vedere că Danzio a folosit doar opt jucătoare în deplasarea de la Alba Iulia.