Acasă Sport BCM Danzio – neputincioasă în fața ICIM-ului

BCM Danzio – neputincioasă în fața ICIM-ului

BCM Danzio Timișoara a înregistrat o nouă înfrângere în fața rivalelor de la ICIM Arad, gruparea de pe Bega rămânând fără victorie în fața arădenelor în actualul campionat. Vicecampioana din Arad a venit la Timișoara cu gândul numai la cele două puncte, alb-violetele pornind în partida jucată la finalul săptămânii trecute în Sala ”Cosntantin Jude” cu șansa a doua la victorie. Formația vizitatoare a început în forță meciul, reușind să câștige primele două sferturi cu 19-11 și 20-18. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au încercat să revină în joc în sfertul trei, alb-violete impunându-se în sfertul trei cu scorul de 18-12. Cu victoria în buzunar, arădenele nu au mai forțat în ultimele zece minute, și, cu toate acestea, s-au impus și la capătul sfertului patru cu 15-11. La final tabela din sala timișoreană a indicat scorul de 68-56 pentru ICIM Arad, rezultat ce a urcat trupa lui Dan Moraru pe locul patru în clasament. Vuckoje și Pesovic au fost principalele marcatoare din tabăra lui Kolarevic, cele două baschetbaliste izbutind să marcheze 20 de puncte. La finalul partidei, tehnicianul alb-violetelor s-a declarat nemulțumit de evoluția din apărare a elevelor sale și a mai spus că în faza de contraatac echipa sa nu a putut să concentreze îndeajuns pentru a pune probleme grupării arădene. După înfrângerea din fața ICIM-ului, BC Danzio rămâne pe ultima poziție ce asigură prezența în Final Four-ul campionatului, însă diferența față de principala urmăriotoare, Sportul Studențesc, s-a micșorat la doar două puncte.