Acasă Sport Campionat naţional cu timişoreni pe podium

Campionat naţional cu timişoreni pe podium

Ediţia de anul acesta a Campionatului Naţional de Taekwan-Do I.T.F. pentru seniori şi juniori a avut loc la Oradea şi a strâns la start peste 170 de sportivi legitimaţi la 23 de cluburi din ţară. Reprezentanţii Timişoarei la Campionatul Nţional au venit de la clubul Daisho Timişoara, sportivii bănăţeni fiind conduşi de antrenorul emerit Olaru Dan şi instructorul Fischer Adrian. Clubul timişorean a înscris în competiţie opt sportivi din care unul a fost junior. Rezultatele luptătorilor timişoreni au fost peste aşteptări, aceştia reuşind să cucerească trei medalii de argint, şapte de bronz, şi trei locuri V, atât la probele pe echipe, cât şi la cele individuale.

La probele rezervate echipelor, timişorenii au izbutit să urce pe treapta a treia a podiumului la categoria de spargeri forţă, iar la categoriile luptă şi tehnici speciale, echipa formată din băieţi a clubului timişorean s-a clasat la finalul competiţiei pe locul trei. La probele individuale, sportivul Răducioiu Cristi a reuşit să cucerească medalia de argint la proba luptă, rezervată categoriei -63 kg. Tot la probele indviduale, Răducioiu Bogdan, la categoria -63 kg., Leahu Victor, la categoria +80 kg. şi Folmer Francisc, la categoria -54 kg. au terminat competiţia pe treapta a treia a podiumului. Dragotă Ovidiu, la categoria -80 kg. s-a clasat pe locul V la proba luptă, iar la probele tull Folmer Francisc şi Moş Adrian  s-au clasat pe locul trei, fiecare la categorii de greutate diferită. Singura junioară care a participat din partea clubului din Timişoara a reuşit să obţină medalia de argint la proba luptă, categoria +60 kg, iar la tull, sportiva a terminat concursul pe locul V. Ediţia de anul acesta a Campionatului Naţional de Taekwan-Do a fost prilejul ideal pentru antrenorul Fischer Adrian să îmbrace din nou kimono-ul şi să participe la proba de spargeri de forţă pe echipe, probă care a fost pierdută la limită de echipa clubului Daisho din Timişoara.