Acasă Actualitate Concursuri vânătoreşti, la Lugoj

Concursuri vânătoreşti, la Lugoj

Au participat vânători cu acte în regulă, copii şi… jurnalişti

Vânătorii de la cluburile din Lugoj şi Făget ale AJVPS Timiş au participat, duminică, la poligonul din Complexul „Pescăruşul” din municipiul de pe Timiş, la faza locală (Lugoj şi Făget) a concursului de tir sportiv vânătoresc. Cei mai buni vânători ai Clubului Lugoj s-au dovedit a fi Cosmin Gruiescu (162 pct.), Paul Drinovan (154 pct.) şi Florin Sîrbu (140 de puncte),  iar ai Clubului din Făget – Ioan Lera (125 pct.), Vasile Magu (123 pct.) şi Vasile Benescu (121 pct.). Aceştia au obţinut şi calificarea la faza judeţeană a competiţiei. Totodată, a fost organizată şi cea de-a opta ediţie a cupei „1 Iunie” la tir, competiţie rezervată copiilor. Micii „vânători” şi-au testat îndemânarea la ţintă fixă, dintre cei 20 de participanţi cei mai buni au fost: Cristina Dengel (49 pct.), urmată pe podium de Denisa-Patricia Ciocoi (43 pct.) şi Andrei Nicolescu (37 pct.). În competiţie au intrat şi jurnaliştii, care şi-au demonstrat îndemânarea la mânuirea armei de vânătoare şi la doborârea talerelor. Ce-a de-a opta ediţie a „Cupei presei” la tir sportiv vânătoresc a fost câştigată de Ion Moldovan, de la Radio Reşiţa, celelalte locuri pe podium fiind ocupate de Florin Blaga şi Imola Toda, ambii de la KissFM. Câştigătorii au fost recompensaţi cu medalii, cupe şi diplome.