Acasă Sport CSM Lugoj – medalie de bronz la Cupa Campionilor Europeni

CSM Lugoj – medalie de bronz la Cupa Campionilor Europeni

În premieră
• Luptătorii lugojeni au cucerit prima medalie pentru România din istoria competiţiei
Echipa de lupte libere a Clubului Sportiv Municipal Lugoj a participat, în calitate de campioană a României în anul 2008 (titlu cucerit şi în acest an), la turneul final al Cupei Campionilor Europene la lupte libere. Competiţia a avut loc, la sfârşitul săptămânii trecute, în oraşul Bursa (Turcia) şi a reunit echipele campioane din şapte ţări: Georgia, Azerbaidjan, Bulgaria, Belarus, Macedonia, Turcia şi România. În grupă, luptătorii lugojeni au pierdut cu 2-5 în partida cu campioana Turciei, Bursa Buyukşehir Belediye Spor Club, dar au învins cu 5-2 pe Levski Sofia (Bulgaria) şi cu 7-0 pe Bk. Spartak (Macedonia). În urma acestor rezultate, formaţia lugojeană a ocupat locul secund în grupă – după campioana Turciei – şi s-a calificat în semifinale, unde însă a pierdut, cu 2-5, întâlnirea cu campioana Georgiei, Tbilisi Sport Club. Astfel, campioana României a terminat competiţia pe poziţia a treia, cucerind medalia de bronz, la fel ca şi campioana Azerbaidjanului (care a fost învinsă în semifinală de reprezentanta Turciei). Trofeul competiţiei a fost cucerit de formaţia gazdă, Bursa Buyukşehir Belediye Spor Club, care a învins în finală pe campioana Georgiei. Pentru CSM Lugoj, medalia obţinută reprezintă o performanţă istorică, fiind şi prima medalie pentru România din istoria acestei competiţii. „Este o performanţă istorică pentru clubul nostru şi pentru sportul lugojean. Este mare lucru că am reuşit să prindem podiumul la prima ediţie a Cupei Campionilor Europeni la care participăm şi, totodată, să cucerim prima medalie pentru România la această competiţie care reuneşte cluburile campioane din Europa. Este meritul sportivilor care au dovedit că CSM Lugoj este o echipă competitivă, care poate concura oricând cu marile forţe ale Europei”, ne-a declarat Gheorghe Bologa, preşedintele secţiei de lupte a CSM Lugoj şi preşedintele Asociaţiei Judeţene de Lupte Timiş. Din delegaţia României care a participat la această competiţie au făcut parte sportivii Sergiu Ursache (categoria 55 kg), Marius Enache (cat. 60 kg), Yan Ceaban (cat. 66 kg), Ion Vremere şi Florinel Ciuciu (cat. 74 kg), Andronic Dima şi Valentin Cimponeriu (cat. 84 kg), Nicolai Ceban (cat. 96 kg) şi Rareş Chintuan (cat. 120 kg), antrenorii Luca Rădoi şi Emil Vanea, arbitrul internaţional Vasile Gui (din Baia Mare) şi Gheorghe Bologa, preşedintele secţiei de lupte a CSM Lugoj.