Acasă Sport CSU Politehnica – la prima înfrângere din retur

CSU Politehnica – la prima înfrângere din retur

handbal 6Echipa de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a înregistrat primul eșec din returul Ligii Naționale pe terenul echipei clasate pe locul doi în campionat, Știința Bacău. Alb-violeții nu au reușit să lege a treia victorie consecutivă din partea a doua a întrecerii interne și au cedat pe terenul echipei care peste două zile evoluează în Cupa EHF. Elevii lui Gligore Czari au început bine înfruntarea de miercuri, reușind să țină aproape de gruparea din Bacău. Scorul la finalul primelor 30 de minute a fost strâns, 12-10 pentru Bacău, iar Timișoara spera în continuare la un rezultat pozitiv. Chiar dacă timișorenii se mulțumeau și cu un scor de egalitate, Bacăul a mărit ritmul în actul secund și, profitând de greșelile timișorenilor s-a distanțat pe tabelă. Cu un om în minus mai bine de opt minute, datorită eliminării lui Fenici, ”studenții” nu au reușit să întoarcă rezultatul, astfel că partida s-a încheiat cu victoria Bacăului. Timișoara a cedat partida din etapa a XVII-a cu scorul de 28-19, alb-violeții coborând astfel un loc în clasamentul general, fiind acum pe șapte, cu 15 puncte.