Acasă Sport Handbalistele de la U Timişoara – aproapre de prima victorie

Handbalistele de la U Timişoara – aproapre de prima victorie

Handbalistele bănăţene de la Universitatea Timişoara au fost la un pas de victorie, în prima etapă din Divizia A, seria B, la handbal feminin. Bănăţencele au jucat primul meci din noul sezon competiţional în deplasare la Târgu Mureş. Elevele lui Tiberiu Puta au jucat bine, au înscris aproape la fiecare fază de atac, însă doar într-o repriză. Handbalistele alb-violete conduceau la pauză echipa din Târgu Mureş cu scorul de 18-19, reuşind să conducă pe întreg parcursul primei reprize. A doua parte a meciului a fost diferită de prima, handbalistele timişorence nemaireuşind să fructifice unele faze de atac şi mai bine de 10 minute din repriza a doua nu au reuşit să puncteze. Echipa din Târgu Mureş a profitat de aparenta sterilitate din atacul bănăţean şi a reuşit să preia conducerea. Handbalistele de la Universitatea Timişoara au încercat să revină, însă victoria a revenit echipei gazdă, SC Mureşul Târgu Mureş impunându-se cu scorul de 35-33. Jucătoarele din tabăra Universităţii Timişoara care au marcat peste şase goluri au fost Ana-Maria Peşter, Anca Jianu şi Angela Dinga. Aşadar, alb-violetele încep campionatul cu un eşec, dar jocul prestat de bănăţence este dătător de speranţe. Următorul meci al studentelor bănăţence va avea loc în data de 19 septembrie şi se va juca în Sala „Constantin Jude” din Timişoara. Adversara timişorencelor din etapa a doua va fi echipa CSM Sfântu Gheorghe.