Acasă Sport HCM Politehnica – înfrântă la limită de U Cluj

HCM Politehnica – înfrântă la limită de U Cluj

Clubul de handbal Politehnica Timișoara nu a reușit să bifeze cea de-a treia victorie consecutivă dinreturul Ligii Naționale, elevii conduși de Nedeljko Vuckovic fiind nevoiți să se recunoască învinși de gruparea Universitatea Cluj. Partida jucată sâmbătă la Cluj a avut parte de un start echilibrat, embele formații mergând cap la cap pe tabelă. La finalul primelor 30 de minute de joc, scorul a fost egal, 14-14. La revenirea de la cabine, alb-violeții au dat semne că nu vor să plece fără victorie din Cluj și, după un joc bun, au reușit să se desprindă la trei goluri, când mai erau de diputat mai puțin de 15 minute. A urmat apoi o serie de ratări inexplicabile de partea echipei bănățene, elevii lui Vuckovic pierzând încet-încet inițiativa. Clujul a profitat de neșansa Politehnicii din atac și a preluat conducerea cu numai cinci minute înaintea fluierului de final al meciului. Timișorenii au încercat să revină pe tabelă, însă timpul nu a permis grupării din Banat să recupereze diferența și înfruntarea s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a clujenilor, care s-au impus cu 27-26. La finalul partidei, antrenorul Nedeljko Vuckovic s-a declarat extrem de dezamăgit de eficacitatea scăzută a jucătorilor care au evoluat pe postul de inter stânga, unde doar Lalic a marcat o dată. La remarcări pozitive, Vuckovic l-a scos în evidenţă pe portarul Djuricin, care i-a ţinut în joc pe studenţii de pe Bega cu intervenţiile lui. Principalii marcatori ai Politehnicii au fost Stan, cu nouă goluri şi Timofte, cu opt reușite.