Acasă Sport HCM Politehnica – învinsă cu greu de constănţeni

HCM Politehnica – învinsă cu greu de constănţeni

Formaţia de handbal masculin HCM Politehnica a primit vizita echipei HCM Constanţa, într-un meci ce a contat pentru etapa cu numărul cinci a Ligii Naţionale de handbal. Partida trebuia să se dispute în acest week-end, însă din cauza programului echipei constănţene, meciul a fost programat să se joace miercuri. Aşadar, handbaliştii bănăţeni au avut de înfruntat un adversar redutabil, constănţenii bătându-se an de an pentru titlul de campioni. Într-o sală cu mulţi fani alb-violeţi, elevii lui Otto Hell au arătat că au depăşit înfrângerea ruşinoasă din etapa trecută contra CSM Bucureşti. Avându-l pe Şimicu într-o zi de graţie, bănăţenii au început în forţă partida, reuşind să marcheze primele goluri ale partidei. Primele 30 de minute ale meciului s-au jucat pe contre, ambele echipe arătând că sunt într-o forma fizică foarte bună. Deşi au condus mai bine de jumătate de repriză, constănţenii au intrat la cabine în avantaj, scorul la pauză fiind 15-13 în favoarea constănţenilor. Handbaliştii bănăţeni au început bine repriza secundă, reuşind să marcheze imediat după startul părţii secunde. Constănţenii şi-au adus aminte că se află pe locul trei în campionat şi au început să forţeze victoria. După mai bine de jumătate din reprizta secundă, bănăţenii erau la şapte goluri în urma constănţenilor. Deşi s-au luptat eroic pentru victorie, bănăţenii s-au recunoscut învinşi, echipa timişoreană neputând face faţă maturităţii şi experienţei formaţiei din Constanţa. Aşadar, scorul final a fost 30-28 pentru HCM Constanţa, handbaliştii bănăţeni rămânând doar cu o victoie în acest tur de campionat. Alexandru Şimicu şi Gorajan Spahici au fost cei mai buni marcatori din tabăra bănăţeană, fiecare reuşind să înscrie peste şapte goluri. După meci, antrenorul timişorenilor, Otto Hell, s-a declarat mulţumit de faptul că elevii săi şi-au revenit după înfrângerea din capitală, însă recunoaşte că rezervele timişorenilor nu se ridică la valoarea jucătorilor titulari, astfel că echipa nu poate juca la acelaşi nivel un meci întreg. HCM Politehnica va juca în etapa viitoare contra echipei CSA Steaua Bucureşti, partida fiind programată pentru data de 9 octombrie.