Acasă Sport Poli a învins la Cluj

Poli a învins la Cluj

Formaţia FC Timişoara a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii I, în care gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 65 şi două goluri au fost marcate din penalti. Golurile au fost înscrise de Cadu ‘8 (penalti) pentru CFR Cluj, respectiv Zicu ‘6 (penalti) şi Ricketts ’78 pentru FC Timişoara.
0-1: Marius Avram a acordat penalti pentru FC Timişoara după ce Helder a pătruns în careu şi a fost agăţat de Hora. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Zicu, care a dedicat golul memoriei mamei sale;
1-1: Avram a acordat penalti pentru CFR Cluj după ce Cadu a fost faultat în careu de Burcă. Acelaşi Cadu a executat cu un şut puternic pe centrul porţii;
1-2: Axente a scăpat în banda stângă, l-a lobat pe Nuno Claro, iar Ricketts a împins mingea în plasă cu capul.
CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică, în minutul 65, când a fost eliminat Bastos.
CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 17. Maftei (29. Batin ’88), 20. Cadu, 24. Rada, 4. Panin – 8. Kivuvu – 22. Hora, 18. Peralta, 11. Nicoară (3. Edimar ’83) – 16. Bastos – 85. Bud (25. Buş ’77). Antrenor: Alin Minteuan
FC Timişoara: 29. Pantilimon – 20. Helder, 4. Luchin, 24. Ghionea, 8. Sepsi – 25. Burcă (87. Ricketts ’71), 55. Bourceanu – 21. Goga (30. Rocha ’90+2), 17. Magera, 27. Zicu – 9. Axente. Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
Cartonaşe galbene: Peralta ’29, Rada ’37, Maftei ’45, Bastos ’32, ’65 / Sepsi ’15, Burcă ’36, Axente ’77
Cartonaş roşu: Bastos ’65
Arbitri: Marius Avram – Mircea Orbuleţ, Iulian Radu – Florin Marcu
La meci au asistat aproximativ 11.000 de spectatori, între care şi 400 de fani timişoreni.
Imediat după eliminarea lui Bastos, spectatorii au aruncat cu bulgări în direcţia arbitrului Marius Avram.
Sursa: Mediafax