Acasă Sport Poli a pierdut sub Tâmpa şansa de a deveni „campioană de toamnă”

Poli a pierdut sub Tâmpa şansa de a deveni „campioană de toamnă”

Poli s-a împotomolit din nou la Braşov, duminică seara, în ultima etapă a turului primei ligi la fotbal. Dacă, anul trecut, tot la Braşov, FC Timişoara pierdea orice şansă la titlu, în urma unei înfrângeri, în ultima etapă de campionat, duminică, elevii lui Sabău au pierdut ocazia de a deveni campioni neoficiali de toamnă. Cu un singur gol primit în acest campionat pe teren propriu, Braşovul nu a făcut concesii şi a trecut de Poli mai uşor decât o arată scorul: 1-0 (0-0). Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 67, de Nuno Diogo. După acest meci, Poli a ajuns pe locul 3 la finalul turului şi a fost umilită de  Dinu Gheorghe, preşedintele Braşovului, care a declarat că „Timişoara este una dintre cele mai slabe echipe care a venit la Braşov în acest tur”.

Au intrat mai repede în vacanţă…

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au părut total deconectaţi de la importanţa meciului, preferând să facă un joc de aşteptare. Înainte de meci, Sabău declara că băieţii sunt ca şi în vacanţa şi s-ar mulţumi cu un egal sub Tâmpa. Poli a fost dominată clar de FC Braşov, în special în a doua repriză. Braşovenii au marcat, conform cursului jocului, unicul gol al partidei, în minutul 67. Atunci, Diogo a reuşit să reia spectaculos cu capul, o centrare din trei metri. Impecabil, până în acel moment, Pantilimon nu a putut bloca o minge trimisă dintr-un unghi mort. Pe finalul partidei, deşi au aruncat o grămadă de mingi spre careul braşovenilor, bănăţenii nu pus nici un moment în pericol real poarta lui Mincă. Timişoara este la trei puncte de campioana de toamnă, CFR Cluj. După ultimul meci din Europa League, de la Zagreb, bănăţenii vor intra pentru trei săptămâni în vacanţă.