Acasă Sport Poli – ca şi promovată după turul Diviziei B

Poli – ca şi promovată după turul Diviziei B

Echipa fanion a Banatului, Poli Timişoara, este cu un picior în primul eşalon fotbalistic, după jocul prestat şi rezultatele din clasamentul turului Diviziei B, Seria II-a, la fotbal. Bănăţenii au reuşit, duminică, o dublă întoarcere miraculoasă de scor la Oradea şi au terminat fără înfrângere prima parte a campionatului. Timişoara e la un punct în spatele Coronei Braşov, dar la 6 puncte faţă de locul 3, FCM Târgu Mureş, loc ce, la finalul campionatului, nu asigură promovarea. Poli a suferit la Oradea. Echipa lui Vali Velcea a fost condusă de două ori, cu 1-0 şi 2-1, dar a revenit de fiecare dată spectaculos. Bihorenii au condus încă din minutul 13, dar Petrovici a făcut ca tabela la pauză să arate 1-1. Bihorenii au condus a doua oară, când Adrian Mărkuş a înscris în minutul 54, dar dubla lui Răzvan Trandu (minutele 60, din penalty, şi 65) au adus toate cele trei puncte pe malul Begăi. Pentru Timişoara au evoluat în meciul de la Oradea: Kirev – Redjepi, Petrovic, Şeroni, Marovic – Goge, Poparadu, Trandu, Nanu – Boldea, Enciu. Au mai jucat: Boştină, Bălace, Dobricean. La finalul turului, Poli a acumulat 7 victorii, 5 egaluri, 0 înfrângeri. Cu 26 de puncte şi golaveraj 22-10, bănăţenii stau lejer pe locul 2, cu şanse reale de a încheia campionatul pe una din primele două poziţii, care duce la promovarea în prima ligă la fotbal.