Acasă Sport Poli II merge bine în amicale

Poli II merge bine în amicale

Echipa a doua a celor de la Politehnica Timișoara a jucat un meci de pregătire în compania unei viitoare adversare în campionat, Gloria Reșița. Cele două formații bănățene sunt colege de serie în Liga a III-a a campionatului românesc și au decis să-și măsoare forțele încă din perioada de pregătire. Partida a avut loc pe terenul Știința din Timișoara, formația alb-violetă fiind gazda înfruntării. Tehnicianul timișorenilor, Adrian Stoicov, i-a folosit din primul minut împotriva trupei reșițene pe: Ostafie, Iovan, Dubei, Oberșterescu, Toma, Chițu, Dobricean, Artean, Szalkai, Boștină și Velici. Chiar dacă, pe parcursul meciului, petnru echipa din Timișoara a jucat și fotbalistul de la prima echipă, Laszlo Sepsi, alb-violeții au reușit cu greu să marcheze. Deși începutul de meci a aparținut echipei gazdă, fotbaliștii lui Stoicov au recâștigat teren și s-au instalat la cârma meciului. Scorul la pauză a fost egal, 0-0, timișorenii ratând cea mai mare ocazie de gol a primei reprize. În actul secund, ambii tehnicieni au schimbat mai mulți jucători. Cu toate acestea, golul a lipsit, niciuna dintre echipe nereușind să puncteze. Bănățenii au izbutit, în cele din urmă, să spargă gheața, cu zece minute înainte de final, când Magdaș a reușit să înscrie din lovitură de la 11 metri. Partida s-a încheiat cu victoria la limită a echipei Poli II, care s-a impus cu 1-0 în fața celor de la Gloria Reșița. Timișorenii se află pe ultima sută de metri cu pregătirile, campionatul urmând să debuteze la sfârșitul săptămânii viitoare.