Acasă Sport RCM Timişoara a spart gheaţa în SuperLigă

RCM Timişoara a spart gheaţa în SuperLigă

Etapa a IV-a din SuperLiga la rugby masculin a adus şi primul succes pentru echipa RCM MVT Universitatea de Vest Timişoara, bănăţenii învingând în weekend, fără drept de apel, echipa CSM Bucureşti. Echipa antrenată de Alexandru Domocoş a izbutit un joc bun şi totodată spectaculos, cu toate că timişorenii veneau pe stadionul din capitală după trei înfrângeri din tot atâtea meciuri jucate în acest sezon. Singurii absenţi din lotul timişorenilor pentru partida din capitală au fost Mariş şi Borzaş, ambii jucători fiind accidentaţi. Prima ocazie de a pune puncte pe tabelă a aparţinut echipei gazdă, însă scorul a fost deschis de galben-albaştri, care,  prin transformarea loviturii de pedeapsă de către Calafeteanu, au preluat conducerea. Bănăţenii, dornici să demonstreze că pot forma o echipă ce poate emite pretenţii la primele locuri din campionat, au punctat primul eseu al meciului. Ultimul venit în tabăra bănăţenilor, Makapelu, a culcat pentru prima dată balonul în terenul ţintă al bucureştenilor. Timişorenilor le-a ieşit aproape totul în confruntarea cu CSM-ul, scorul la pauză fiind 23-3 pentru trupa din Banat. Elevii lui Alexandru Domocoş au început în forţă repriza secundă, reuşind să mai înscrie un eseu prin Căpăţână. Cu un avantaj liniştitor, galben-albaştrii şi-au permis să reducă tempoul, dând ocazia echipei gazde să marcheze. Ultimul cuvânt a aparţinut timişorenilor, care au închis tabela la scorul de 33-13, Căpăţână reuşind să înscrie ultimul eseu al întâlnirii. Aşadar, RCM Timişoara a învins echipa CSM Bucureşti, reuşind să urce pe locul cinci în clasament, cu şapte puncte acumulate. Bănăţenii vor juca în etapa viitoare pe teren propriu, împotriva echipei de pe locul şapte, CSU Cluj. Partida va avea loc vineri, cu începere de la ora 11.00.