Acasă Actualitate Record după record, în pandemia de COVID-19 în România. Peste 6.500 de...

Record după record, în pandemia de COVID-19 în România. Peste 6.500 de noi cazuri și 100 de noi decese

876
DISTRIBUIȚI

Pe 30 octombrie, Grupul de Comunicare Strategică anunță depistarea a 6.546 de noi cazuri de COVID-19 în România, un nou record, fiind doborât cel stabilit cu o zi în urmă – 6.481. În același timp, s-au înregistrat 103 noi decese provocate de infecție cu coronavirus, cu 4 mai puține decât recordul de 107. În ultimele 24 de ore, au fost realizate 36.335 de teste. La acest moment, avem 11.236 de persoane internate în spitalele de profil, 917 la ATI.

 În vestul țării, s-au raportat 197 de noi cazuri în județul Arad, 70 în Caraș-Severin, 147 în Hunedoara și 406 în Timiș. În total, avem: Arad – 5.282, Caraș-Severin – 2.586, Hunedoara – 4.208, Timiș – 8.922. Ratele de infecție (cazuri la mia de locuitori, în ultimele 14 zile) sunt: Arad – 3,02, Caraș-Severin – 1,84, Hunedoara – 1,97, Timiș – 4,0. La nivel național, pe județe situația este următoarea:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba48561973,96
2.Arad52821973,02
3.Argeș68381121,04
4.Bacău80772051,99
5.Bihor63171303,02
6.Bistrița-Năsăud2625871,95
7.Botoșani31521011,56
8.Brașov94641492,73
9.Brăila3340461,26
10.Buzău3856701,12
11.Caraș-Severin2586701,84
12.Călărași1647621,04
13.Cluj90053854,3
14.Constanța54901151,55
15.Covasna2186832,23
16.Dâmbovița63851382,15
17.Dolj63163112,63
18.Galați6242921,38
19.Giurgiu1808171,32
20.Gorj2927721,37
21.Harghita2940623,12
22.Hunedoara42081471,96
23.Ialomița2104471,49
24.Iași105813341,94
25.Ilfov5934901,64
26.Maramureș44022182,54
27.Mehedinți2131451,27
28.Mureș50572963,16
29.Neamț59591131,88
30.Olt35061131,21
31.Prahova95691521,85
32.Satu Mare1743781,45
33.Sălaj26131224,31
34.Sibiu51512373,05
35.Suceava92761491,76
36.Teleorman3079962,03
37.Timiș89224064,0
38.Tulcea1466250,95
39.Vaslui4897781,48
40.Vâlcea48881392,31
41.Vrancea3477661,02
42.Mun. București351479003,78
43.137-6* 
 TOTAL235.5866.546 

Comentarii

comentarii