Acasă Sport România a învins Croaţia la Europenele U18

România a învins Croaţia la Europenele U18

La Campionatul European de baschet feminin sub 18 ani, ce are loc la Timişoara, reprezentativa României a reuşit să învingă naţionala Croaţiei, croatele nefiind învinse până acum la aceste europene. Echipa de start pentru România folosită de antrenorii Dan Fleşeriu şi Ştefania Borş a fost compusă din Gabriela Cursaru, Alexandra Ionescu, Cristina Bicigă, Alexandra Florea, Arina Crăciun. Cu Gabriela Cursaru într-o formă de zile mari, România a deschis scorul în partida cu Croaţia printr-un coş de 3 puncte. Scorul după primul sfert a fost 19-13 pentru tinerele baschetbaliste românce. În sfertul doi, Croaţia nu a reuşit un joc bun, fapt ce a făcut ca româncele să înscrie 19 puncte. Scorul la pauza mare era net în favoarea elevelor lui Fleşeriu, 38-23. În sfertul trei, româncele simt că au jocul în mână, iar croatele reuşesc să micşoreze distanţa pe tabelă, scorul în sfertul trei fiind 26-18. Tinerele croate reuşesc să se impună în sfertul trei, scor 16-19, însă acest lucru nu evită înfrângerea lor. Scorul final a fost 80-60 pentru România. Pentru naţionala României, principalele marcatoare au fost Gabriela Cursaru, cu 25 de puncte, Bigică şi Florea, cu 13 puncte, Ursu, cu 9 puncte, Ionescu, cu 6 puncte, Blănaru şi Crăciun, cu 5 puncte şi Băluţă, cu 4 puncte. Elevele lui Fleşeriu au demonstrat că victoriile cu Elveţia, scor 80-38, şi cu Portugalia, scor 64-58, nu au fost întâmplătoare, tinerele baschetbaliste arătând că ştiu să joace un baschet bun, fapt ce este promiţător pentru viitorul baschetului feminin românesc.